ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS ve KTOEÖS’ten hazırlık ödeneği için ortak eylem

KTÖS ve KTOEÖS’ten hazırlık ödeneği için ortak eylem

KTÖS-KTOEÖS hazırlık ödeneğiKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), 2011 sonrası istihdam edilen öğretmenlere hazırlık ödeneği verilmemesi nedeniyleMaliye Bakanlığı önünde ortak eylem yaptı. Saat 14.30’da başlayan eylemde, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil konuşma yaparken, ortak basın açıklamasını ise KTOEÖS Genel Sekreteri Vedat Tek okudu.

Elcil ile Tek, ortak basın açıklamasının okunmasının ardından Maliye Bakanı Birikim Özgür’le de görüşerek Başsavcılığın hazırlık ödeneğiyle ilgili görüşünü iletti.

KTÖS VE KTOEÖS’TEN ORTAK AÇIKLAMA

KTÖS ve KTOEÖS adına ortak açıklamayı KTOEÖS Genel Sekreteri Vedat Tek okudu. Açıklamada Göç Yasası’nın yarattığı sosyal, ekonomik eşitsizliğin toplumun genelini fakirleştirmeye devam ettiği vurgulanarak, sözkonusu yasanın emekçi ve üreten kesimi mutsuz etmesi yanında çalışanlar arasında eşitsizlik ve haksız ayırım yarattığına dikkat çekildi. Açıklamanın tamamını haberin sonunda okuyabilirsiniz.

ELCİL: “EYLEMİ HAKSIZLIKLARI ORTADAN KALDIRMA AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ortak açıklanmanın okunmasının ardından söz alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de 2011 yılından sonra öğretmenlik mesleğine başlayan öğretmenlere hazırlık ödeneği ödenmediğini belirterek, bugünkü eylemi; ‘Göç Yasası’ ile göreve gelen öğretmenelerin uğradığı haksızlıkları ortadan kaldırma amacıyla gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“DEVLET YASALARLA YÖNETİLİR”

Başbakan Ömer Kalyoncu ve Maliye Bakanı Birikim Özgür’ün yaptığı açıklamalara rağmen dün ders yılı hazırlık ödeneğinin bir miktarı yatırıldı, 2011 sonrası göreve gelen öğretmenlere ise herhangi bir ödeme yapılmadı” diyen Elcil, devletlerin keyfi olarak değil, yasalarla yönetildiğini söyledi. Şener Elcil, geçmiş hükümetler yanında bugünkü hükümetin de; “ders yılı hazırlık ödeneği ders yılı başında ödenir” şeklinde yasada açık ve net olarak belirtilmesine rağmen ödeneğin hem ders yılı başı hem de 2011 sonrası göreve gelen öğretmenlere verilmediğini vurguladı.

Şu an iktidarda olan CTP ile UBP de dahil olmak Meclis’teki siyasi partilerin tümünün ‘Göç Yasası’na karşı oldukları yönünde açıklamaları bulunduğunu hatırlatan Elcil, buna rağmen hükümetin yasanın değiştirilmesi yönünde tavır sergilemediği gibi 2011 yılı sonrası göreve başlayan öğretmenlere bu ödeneğin ödenmesi yönünde adım atmadığına dikkat çekti.

“AUXILARY POLICE- KORUCU ROLÜ”

Maliye Bakanı Birikim Özgür’ün tutum ve açıklamalarını eleştirip istifaya davet eden Elcil; “Bakan Özgür’ün; ‘İngiliz Sömürge Dönemi’ndeki Auxilary Police’ ile Türkiye’nin Güney Doğusu’ndaki ‘Korucu’ rolü üstlendiğini” belirtti. Şener Elcil, Maliye Bakanı Birikim Özgür’le yaptıkları görüşmeden sonra yaptığı açıklamada ise, Başsavcılığın ders yılı ödeneğinin ödenmesi ile görüşünü ilettiklerini belirterek, görüşmede Bakan Özgür’ün ders yılı hazırlık ödeneğinin 1.75 olan oranını 1.25’e indirmek istediğini ve bu farktan doğacak miktarla 2011 sonrası göreve başlayanlar öğretmenleri ödemekte ısrar ettiğini dile getirdi. Elcil, gelinen aşamada konunun Yüksek Danışma Kurulu’na gideceğini kaydetti.

TEK: “ÖDENMEZSE KIRILMA NOKTASI OLUR”

KTOEÖS Genel Sekreteri Vedat Tek ise Maliye Bakanı Özgür’e hazırlık ödeneğinin ‘kırılma noktası’ olacağını, ödenmemesi durumunda aynı mesleği yapan öğretmenler arasında huzursuzluk yaratacağını ve sosyal barışın etkileneceğini aktardıklarını kaydetti. “Biz 1.75’in pazarlığı yapmıyoruz. Zaten 1.75; CTP’nin protokolle verdiği bir haktır” diyen Tek, bu hakkın geriye götürülmesini kabul etmediklerini vurguladı.

ORTAK AÇIKLAMA

“AKP’nin Kıbrıslı Türkleri yok etmek için hükümete armağan ettiği Göç Yasası’nın yarattığı sosyal, ekonomik eşitsizlik toplumun genelini içine çekerek fakirleştirmeye devam etmektedir.

Göç Yasası toplumun emekçi ve üreten kesimini mutsuz etmiştir. Çalışanlar arasında eşitlikten uzak, adaletsiz bir ayrım yaratmıştır. Toplumun alım gücünü aşağı çekmiş, esnaf ve üretici kendi kaderine terkedilmiştir. Vatandaşların sosyal hayatını olumsuz etkilemiş, yaşam standartlarını düşürmüştür.

Hükümet, KTTO, Sanayi Odası ve İŞAD gibi kurumların desteği ile emekçilerin omuzlarına basarak Göç Yasası’nın yarattığı travmayı eli kolu bağlı izlemekte, sermayeye ise vergi affını ise kolayca getirebilmektedir.

Hükümet sadece eşitlik, ayrımcılık ve adaletsizlikle ilgili nutuk atmayı bilmektedir. Eşitsizlik, ayrımcılık ve adaletsizliği ortadan kaldıracak bir proje geliştirmekten acizdir.

Göç Yasası sadece ekonomik bir yıkım değil, bir hak gaspı serüveni ve sosyal bir travmadır. 12 bin TL’nin üstünde maaş çeken cumhurbaşkanı, başbakan, vekil, müdür, müsteşar, bağımsız kurum başkanları ve müşavirlerin emekçiyi anlamaması doğaldır.

Yaratılan ekonomik yıkım ortada dururken Maliye Bakanlığı’na – hazırlık ödeneği, Karpaz kira ödeneği, sorumlu öğretmen ödenekleri ve ek ders ödenekleri ile ilgili bağnaz ve yasadışı tutumu ikinci bir mağduriyet yaratmıştır. Öğretmen hem angarya çalıştırılmakta, hem de emeğin karşılığını almamaktadır.

Öğretmen öğretmendir. Öğretmenler Yasası’nda var olan tüm haklar öğretmenin geneli için uygulanmalıdır. Kişi ve kurumların uhdesi yasaların üzerinde değildir. Başbakan’ın ve Maliye Bakanı’nın ödeneklerle ilgili yapmış olduğu açıklamalar hala gazete sayfalarını süslemekteyken, hükümetin yasa ile ilgili, değişiklik önerilerini sunmaması ve öğretmenin bir bölümüne ayrımcılık yaparak hazırlık ödeneği vermemesi kamu görevini kötüye kullanmaktan başka bir şey değildir. 2011 sonrası öğretmenlere ahlaka, adalete, yasaya uymayacak şekilde, savcılık görüşü olumlu olmasına rağmen ödeme yapılmamaktadır.

Hükümeti yaptığı yanlıştan dönmeye çağırır, Göç Yasası’nın ortadan kaldırılması için eylem planı oluşturmasını talep ediyoruz. Biz öğretmenler yasal hakkımızın gasp edilmesine seyirci kalmayacağız.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir