ANA SAYFA / HABERLER / Su gasbına karşı geniş tabanlı bir eylem komitesi oluşturuldu

Su gasbına karşı geniş tabanlı bir eylem komitesi oluşturuldu

Su Gasbı Eylem KomitesiBelediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ); sendikalar, demokratik kitle örgütleri, meslek ve çevre örgütleri, üretici birlikleri, siyasi partiler, belediye başkan ve meclis üyeleriyle, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenledi. Toplantı sonunda her örgütten bir temsilcinin yer aldığı geniş bir Eylem Komitesi oluşturuldu. Eylem Komitesi yarın yeniden bir araya gelip eylem süreçlerini planlayacak.

KTAMS lokalinde yapılan toplantıda, BES Başkanı Ulus Arpalıklı, Dev-İş Başkan Vekili Hasan Felek ve CTP Parti Meclisi üyesi, DAÜ Öğretim Üyesi Hasan Ulaş Altıok konuşma yaptı.

Devrimci Komünist Birlik, Türk-Sen, KTAMS, KTÖS ve KTOEÖS’ten yetkililer ile CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın katıldığı toplantıda, diğer bazı siyasi parti ve örgütlerden temsilciler ile bazı belediye meclis üyeleri de hazır bulundu.

CTP Parti Meclisi tarafından oluşturulan su komitesinde yer alan CTP Parti Meclisi üyesi ve DAÜ Öğretim Üyesi Hasan Ulaş Altıok, süreçle ilgili bilgi verdi. Altıok, Türkiye’nin özelleştirme yoluna gitmek istediğini, CTP’nin ise, suyun fiyatının belli olacağı, belediyelerin isterlerse suyu alabileceği, isterlerse de sistem dışı kalabileceği bir yol talep ettiğini savundu.

Türkiye’nin ise, “ya hiçbir belediyenin sistem dışı kalmayacağı ve suyla ilgili haklarını devredeceği, ya da sistem dışı kalsa bile suyu Türkiye’den getirilecek suyla aynı fiyata satmak zorunda kalacağı bir anlaşma” istediğini söyleyen Altıok, getirilen suyun kaç paraya satılacağının bilinmemesinin önemli bir sorun olduğunu belirtti.

ARPALIKLI: “KONU TÜM ÜLKEYİ İLGİLENDİRİYOR”

Ulus Arpalıklı, ülkede son günlerde en çok tartışılan konun su konusu olduğunu belirterek, bu konunun tüm ülkeyi ilgilendirdiğine inandıklarını, bu yüzden bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Arpalıklı amaçlarının görüş alışverişinde bulunarak yol haritası çizmek olduğunu kaydetti.

FELEK: “KIBRIS TÜRK HALKININ VARLIĞINI TEHDİT EDECEK BİR UYGULAMA”

Hasan Felek ise, suyun özelleştirilmesi ve bir tekele verilmesini Kıbrıs Türk halkının varlığını tehdit edecek bir uygulama olarak gördüklerini belirtti.

Su gibi stratejik bir unsurun Kıbrıslı Türklerin elinden alınmasını tahayyül dahi edemediklerini söyleyen Felek, toplumun tamamını ilgilendiren bu konuda ortak bir eylem planı belirlemek istediklerini anlattı.

Bugünkü toplantıyı da bu nedenle düzenlediklerini ifade eden Felek, çağırmayı unuttukları örgütlerden özür diledi.

BIÇAKLI: “EYLEM KOMİTESİ KURULARAK, CİDDİ ADIMLAR ATILMALI”

Daha sonra söz alan Arslan Bıçaklı ise, su konusunun bir türlü çözüme kavuşmadığını dile getirdi.

Suyun fiyatının bilinmemesinin büyük bir sorun olduğunu dile getiren Bıçaklı, ortaya net bir tavır konması gerektiğini anlattı.

Bıçaklı, eylem komitesi kurularak, ciddi adımlar atılması gerektiğine inandığını kaydetti.

ALKIM: “OLMASI GEREKEN ANLAŞMA METNİNİ BİZLER ORTAYA KOYMALI VE HALKI BU YÖNDE HAREKETE GEÇİRMELİYİZ”

Devrimci Komünist Birlik adına söz alan Yusuf Alkım ise CTP temsilcisi Altıok’un CTP olarak şuan kamuoyunda tartışılan anlaşma metnini kabul etmesinin söz konusu olamayacağını söylediğini ancak CTP lideri Talat’ın referandımdan bahsettiğine dikkat çekerek, eğer CTP söz konusu anlaşmayı reddediyorsa neyin referanduma sunulacağını sordu. Alkım olası bir referandumun ülkenin kuzeyindeki demografik yapının durumu düşünüldüğünde çok tehlikeli bir süreç olabileceğini ve egemen çevrelerin bunu “Kıbrıslı-Türkiyeli” “Türkiye düşmanları ile Türkiye’yi savunanlar” çatışmasına dönüştürebileceğini ve bu konuda dikkatli  olunması gerektiğini belirtti.

Alkım, yapılması gerekenin ise demokratik kitle örgütleri olarak anlaşma metninde suyun metalaştırılmasını ve özel bir şirket tarafından tekelleştirilmesini reddeden bir içerikte nasıl olabileceğini ortaya koymak ve halkı bu yönde harekete geçirmek olduğunu ortaya koydu.

ÖRGÜTLER YARIN 15:00’TE BES LOKALİNDE YENİDEN TOPLANIYOR

Tüm örgüt temsilcilerinin söz alarak duruşlarını ortaya koymasının ardından toplantı sonunda her örgütten bir temsilcinin yer alacağı bir eylem komitesinin oluşturulması kararı alındı. Eylem Komitesi 17 Şubat Çarşamba günü saat 15:00’te BES lokalinde biraraya gelerek eylem biçimlerini ve planlamasını ele alacak.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir