ANA SAYFA / HABERLER / TIP-İŞ: Bakanlık köle hekim arıyor!

TIP-İŞ: Bakanlık köle hekim arıyor!

tıp-iş sıla usarKıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), Sağlık Bakanlığı’nın KKTC vatandaşı olmayan iki pratisyen hekimle sözleşme imzalamasını eleştirdi.

Sendika Başkan Sıla Usar yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki sağlık hizmetlerindeki aksamaların gün geçtikçe arttığını, devletin az hekimle düşük ücretlerle çok iş yaptırma baskısını devam ettirdiğine dikkat çekildi.

Sıla Usar, Göç Yasası ile hekimlerin özlük haklarının meslek onuruyla bağdaşmayan, hekimleri köleleştiren seviyeye çekildiğine vurgu yaparak, hükümetin hekim bulamamakta, olanı da koruyamamakta olduğunu belirtti.

Usar, hükümetin yasaları istediği gibi yorumlayarak etik olmayan tutumlar içine girmesinin, pratisyen hekim kadroları ile uzman hekimler çalıştırılarak hekimlerin haklarının gasp edilmesinin altını çizdi.

Acil servis fiziki koşullarını ve çalışanların özlük haklarını iyileştirmek yerine hükümetin KKTC vatandaşı olmayan hekimleri sözleşmeli olarak istihdam etme yolunu seçtiğini belirten Usar, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’na göre, gerekli duyulan ve özel uzmanlık öğrenimi gerektiren bir dalda KKTC vatandaşı hekim bulunmaması halinde hizmetin gerektirdiği koşul ve nitelikleri taşımak kaydıyla yabancı kişilerin istihdam edilebileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı’na bazı sorular da yönelten Usar, KKTC vatandaşı olmayan pratisyen hekimlerin istihdamının yasada geçen “özel bir uzmanlık öğrenimi gerektiren nitelikleri taşımak kaydıyla” olarak geçen kısmıyla uyuşmadığına dikkat çekti.

Bakanlığın Kıbrıslı Türk hekimleri cezalandırdığını belirterek KKTC vatandaşı olmayan meslektaşlarıyla kendi istediği koşullarda sözleşme yaptığını vurgulayan Usar, Bakanlığın hekim değil “köle” aradığını dile getirdi.

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir