ANA SAYFA / HABERLER / DEV-İŞ’ten su hakkı mücadelesini sokağa taşıma çağrısı!

DEV-İŞ’ten su hakkı mücadelesini sokağa taşıma çağrısı!

DEV-İŞ suDEV-İŞ KKTC-TC arasında imzalanmak üzere olan su antlaşmasını büyük bir hayret ve öfkeyle izlediklerini belirtti. DEV-İŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bizler için su, temel bir ihtiyaç, yaşamın kaynağıdır.” denilerek sunun, insanlığın en büyük varoluş aracı olduğuna dikkat çekildi. Sunun bir meta ve ticari bir araç olmadığının altı çizilen açıklamada, sunun kar amacı güdülecek bir varlık olmadığı belirtildi. “Dolayısıyla su özelleştirilemez, su bir şirketin kar amacı haline getirilemez.” ifadelerine yer verilen açıklamada, fakat bugün Kıbrıslı Türkleri temsil ettiğini iddia edenlerin, yaşamımızın kaynağını, suyu ve su yönetimini elimizden alıp özel bir şirkete vermek üzere olduklarına dikkat çekildi ve hükümetin Kıbrıslı Türklerin yaşam hakkını gasp ettiğinin altı çizildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Tüm bunlar yetmezmiş gibi su kaynakları, evinizdeki kuyulara kadar ve hatta isale hatlarının geçtiği toprağa kadar özel şirkete verilmek istenmektedir.

Bunun yanında yapılacak yeni yatırımların toprak bedeli olan “istimlak” bedeli dahil halkın vergisi ile ödenecektir. Tüm bunlar bu antlaşmanın vehametini gözler önüne sermektedir.

Bu antlaşma ile birlikte şu an zaten çok zorda olan belediyeler hızla batış ve kapanma sürecine gidecekler, kendi vergilerini dahil özel şirket aracılığı ile toplayacaktır.

Böyle bir rezalete imza koyanlar ve bunu mecliste onaylamaya hazırlananlar, Kıbrıslı Türklerin karşısına hangi yüzle çıkacaklardır? Suyu, yaşamımızın kaynağını bizlerden koparıp, özel şirketin tekeline bırakanların halka söyleyecek çok sözü kalmamıştır, ama bu halk henüz daha son sözünü söylememiştir.

DEV-İŞ bu konuda, örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerinde grev dahil her türlü mücadeleyi gündemine almıştır. Tüm demokratik kitle örgütlerine, sol ve ilerici partilere, ekoloji ve hak savunucusu tüm derneklere su hakkı mücadelesini sokağa taşıma çağrısı yapıyoruz!”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir