ANA SAYFA / HABERLER / Yeni asgari ücret belirsiz bir tarihe kaldı!

Yeni asgari ücret belirsiz bir tarihe kaldı!

Asgari Ucret Tespit KomisyonuAsgari Ücret Tespit Komisyonu gecikmeli olarak dün toplandı ancak toplantıdan bir sonuç çıkmadı.  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy başkanlığında toplandı. İçişleri ve Çalışma Bakanlığı toplantı salonunda yer alan toplantıya, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı İsmet Lisaniler, işverenler adına İşverenler Sendikası Başkanı Mustafa Aroğlu, işçiler adına ise Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu başkanlığındaki heyetler katıldı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada bir dizi verinin hazırlanarak yeni asgari ücretin buna göre ele alınacağı belirtilirken, bu verilerin ne kadar sürede hazırlanacağı ve yeni asgari ücretin ne kadar sürede belirlenebileceği sorusu ise havada kaldı. Bu olana kadar ise işçiler, emekçiler mevcut yetersiz ücretle çalışmak zorunda kalacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i hükümet, 5’i işveren ve 5’i işçi temsilcisi olmak üzere toplam 15 üyeden oluşuyor. Komisyon son toplantısını Eylül 2015’te yapmış ve asgari ücretin aylık bin 675 TL’den bin 730 TL’ye çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Toplantının başında açıklamalarda bulunan İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy konuşmasında, asgari ücretin önemli bir konu olduğuna işaret ederek, hassas ölçülebilir yasal kriterlerle değerlendirme yapılacağını iddia etti. Hem çalışan kesimin mutlu olacağı, hem de işveren kesimin karşılayabileceği ortak bir noktada anlaşmayı umduklarını belirten Akansoy, bu konunun ülkenin en önemli sorunlarından olduğunu ve herkes için en iyi olacak noktayı yakalamayı hedeflediklerini savundu.

 

İşverenler Sendikası Başkanı Mustafa Aroğlu ise her zaman olduğu gibi bu toplantıda da olumlu tavırlar sergileyeceklerini savunarak, ülkedeki herkesin refah içinde yaşaması gerektiği düşüncesinde olduklarını iddia etti. Araoğlu, ülkede iş hayatının pamuk ipliğine bağlı, sıkıntılar içinde yürütüldüğünü ve iş hayatının önü açılarak milli gelirin artması için yapılması gerekenler olduğunu savundu.

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu ise geç kalınmış bir toplantı yaptıklarına işaret ederek, yasal olarak asgari ücretin bir önceki yılın aralık ayında belirlenmesi ve ocak ayında yürürlüğe girmesi gerektiğini anımsattı. Resmi verileri ve ekonominin kaldırabileceği yükü dikkate alarak masaya geldiklerini söyleyen Latifoğlu, DPÖ’nün geçim indeksi rakamları açıklanmadan asgari ücret belirlendiğini ancak bu yıl da bu rakamların hala açıklanmadığını vurguladı.

 

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun gerçekleştirdiği toplantı sonrasında yapılan açıklamada ise asgari ücretin belirlenmesinde izlenecek yol üzerinde görüş alışverişinde bulunduğu ve rakamın kriterlere dayalı yapılacak çalışmaların sonucuna göre belirlenmesi konusunda fikir birliğine vardığı duyuruldu.

Açıklamada “Devlet Planlama Örgütü tarafından Hane Halkı Tüketim Eğilimi, Hanede Çalışan Sayısı, Hane Halkı Büyüklüğü gibi verilerin taraflara sağlanması ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından Gıda Tablosu hazırlanması ve Ekonomi Bakanlığı tarafından ise Ürün Fiyatları ile ilgili bilgi sağlanmasına; bununla birlikte Tüketici Fiyat Endeksi, Ekonomik Büyüme, İstihdam Oranları ve İşsizlik Oranları vb. gibi konularda verilerin tedarik edilerek çalışma yapılmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi. Bu verilerin ne kadar sürede hazırlanabileceği ve günün koşullarına uygun yeni bir asgari ücretin ne zaman belirlenebileceği sorusu ise cevapsız kaldı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir