ANA SAYFA / HABERLER / Suda tekelleşmeyi öngören anlaşmaya her kesimden tepkiler yükseliyor

Suda tekelleşmeyi öngören anlaşmaya her kesimden tepkiler yükseliyor

su-temin-projesiTürkiye ile CTP-UBP hükümeti arasında su temini ve yönetimine ilişkin 23 maddelik yeni anlaşma bir çok kesimde rahatsızlığa yol açıyor. Su yönetiminde tekelleştirmeye yol açacak olan ve su ile ilgili tüm yönetimi özel bir şirkete devretmeyi amaçlayan anlaşmaya karşı sadece muhalif kesimlerden değil, hükümet içerisindeki parti tabanlarından da güçlü sesler yükseliyor.

Harmancı’dan veryansın!

Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ise sosyal medya hesabından anlaşmaya veryansın etti. Harmancı paylaşımında “Su konusunda ortaya çıkan tablo şudur:” diyerek kendi bakışına göre öne çıkan 5 noktayı şöyle özetledi:

“1. Hükümet kendi içinde karar birliğine varmıştır.
2. Türkiye’den gelecek olan su özel bir şirket tarafından işletilecektir.
3. İhale sürecine dahil olmak istemeyen belediyeler diğer kaynaklardan elde ettiği suyu Türkiye’den gelecek olan suyun belirlenen satış fiyatı üzerinden satacaktır.
4. Belediyelere ciro üzerinden yüzde 10 komisyon verilecektir.
5. Özel şirketin 5 kişılik yönetim kurulunda 1 tane belediye temsilcisi olacaktır.”

Harmancı “Özetle su işletmesinin özelleştirilmesi kabul edilmiştir.” diyerek belediyelere tanınan seçeneğin kağıt üzerinde olduğunu, realitede ise olmadığının altını çizdi.

CTP’deki “muhalifler” Parti Meclisi’ni acil toplantıya çağırdı

CTP içerisinde anlaşmadan memnun olmayan 20’nin üzerinde Parti Meclisi üyesi ise imza toplayarak Parti Meclisi’ni acil toplantıya çağırdı.

Belediyelere tercih sunuluyor!

23 Maddelik anlaşma metninde belediyelere sisteme girip girmemesi noktasında tercih sunuluyor… Kıbrıs Postası’nın haberine göre, anlaşmada ihaleye girecek olan işletmeciyi korumak için anlaşmaya eklenen “Alım Garantisi” sisteme tüm belediyeler girmezse işleyecek…

Sisteme katılan Belediyelerin toplam tüketimi o yıl için geçerli Alım Garantisi verilen miktarın altında olduğu takdirde aradaki fark ihalede oluşan su fiyatı üzerinden KKTC Maliye Bakanlığınca işletmeciye ödenecek…

Daha önce CTP Parti Meclisi tarafından reddedilen anlaşma metninden farklı olarak 6 maddelik “Alım Garantisi” ek olarak dikkat çekerken; yeni anlaşmada üç yeni paragraf da yer alıyor. Yeni anlaşma ise suyun özelleştirilmesi içeriğini olduğu gibi koruyor…

Madde 8’de 2 yeni paragraf

“Kamu kurum ve kuruluşları ile Uygulama Sözleşmesi kapsamındaki Belediyelere ait mevcut tesis ve şebekeler Uygulama Sözleşmesi ile İşletmeciye tahsis edilir ve İdare tarafından İşletmeciye teslim edilir”

“Halen bir sözleşmeye dayanılarak işletilmekte olan tesisler de, sözleşmelerinin sona erme tarihi itibarıyla İşletmeciye devredilir. İşletmeci, halen devam etmekte olan bu sözleşmeleri, sona erme tarihlerinden önce, sözleşmelerin tarafları ile anlaşarak devir alma hakkına sahiptir”

Madde 21-Gözden Geçirme maddesinde yeni paragraf

“Taraflar, işbu Anlaşma’yı gözden geçirme ihtiyacı duydukları takdirde öngörülebilecek değişiklikler bu Anlaşma ile aynı usul çerçevesinde yürürlüğe girer” ifadeleri anlaşmadaki yeni unsurlar…

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir