ANA SAYFA / HABERLER / BES: Su ile ilgili anlaşma tekelleştirmedir!

BES: Su ile ilgili anlaşma tekelleştirmedir!

BES-MeclisBelediye Emekçileri Sendikası (BES) Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında su temini ve yönetimine ilişkin hükümetler arası yapılan anlaşmanın bir özelleştirme değil tekelleştirme olduğuna dikkat çekti. BES Kuzey Kıbrıs’taki içme – kullanma suyu, zirai sulama suyu ve atık su arıtma suyunun özel bir işletmeye devredilmesiyle, belirlenecek tek fiyat sistemiyle tüm yer altı kaynaklarının dahil halka özel şirket tarafından satılmaya çalışıldığını vurguladı.

BES tarafından yapılan yazılı açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Bu anlaşmayla Kıbrıs Türk Toplumunun egemenliğini, kendi kendini yönetme iradesini, kendi geleceğiyle ilgili söz sahibi olma hakkı elimizden alınmaya çalışılmaktadır. Su yönetimi anayasanın verdiği hakla Belediyelerindir ve böyle de kalmalıdır. Bu anlaşmayla anayasa delinmeye çalışılmaktadır.

Bu uygulama adadaki bütün belediyelerin sonunu hazırlayacaktır. Belediyelerdeki bu iş kollarının kapanmasını ve özel işletmeye devrini hedeflemektedir. Belediyeler yıllarca su ve kanalizasyon altyapı sistemlerine yatırımlar yapmış ve konudaki teknik donanımlarını sağlamış ve kalifiye personellerini yetiştirmiştir. Şimdi şirketin biri gelecek, tek kuruş ödemeden hatta bütün vergi, gümrük ve çalışma izinlerinden de muaf tutularak Belediyelerin bu iş kollarını ve sahip olduğu mal varlıklarını ellerinden alacak. Belediye personellerinin geleceği karartılacak. KKTC Hükümeti de işletmenin önünü açacak tüm yasal düzenlemeleri gerçekleştirmekle mükellef olacak. Buna asla müsade etmeyeceğiz.

Belediyeler batırılırken özel işletmeler zengin olacak.. Sadece Belediyeler değil Hayvancısı, çiftçisi, ticaretçisi ve tüm sektörler bu işten etkilenecek. Hem halk hem çiftçiler Yüksek su bedelleri ödemek zorunda bırakılacaklar. Daha su meselesi tartışılırken ilgili Bakanımız sırada Elektrik yönetiminin devredilmesi olduğunun sinyallerini veriyor.

Türkiye’den temin edilen bu suyu halk ve Belediyeler yönetmelidir. Biz BES olarak bu işin peşini bırakmayacağız. 28 Belediyede örgütlü olan tüm sendikalarla birlikte çok sert ve şiddetli eylemler yapıp, halkın geleceğine sahip çıkmak için direneceğiz.

Tüm Belediyelerdeki meclis üyelerine ve başkanlarına büyük görevler düşmektedir. Hepsinin de bu konuda tarihi sorumlulukları vardır. Onların da bizlerle birlikte dimdik bir duruş sergilemeleri zaruridir aksi halde tarih onları yargılayacaktır ve bu halkın hafızalarında kara leke olarak kalacaklardır.

Biz Belediyelerimizi peşkeş çektirmeyeceğiz…

Biz şehirlerimiz anahtarlarını ne Türkiye’ye ne de herhangi bir özel işletmeye teslim etmeyeceğiz.

Uyan ey Halk bu gidişe hep beraber dur diyeceğiz. Sonuna kadar Direneceğiz…

Boyun eğmek, razı gelmek zorunda değiliz.. Hiçbir güç bizi buna mecbur edemez….”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir