ANA SAYFA / HABERLER / KTAMS ve KAMU-SEN: Oldu bittiye karşı tavır koyacağız!

KTAMS ve KAMU-SEN: Oldu bittiye karşı tavır koyacağız!

Sendikal Platform eylemKTAMS ve KAMU-SEN on yıla yakın bir süredir gündemde olan ve kamunun yeniden yapılandırılmasını ve verimliliğin artırılmasını öngördüğü iddia edilen yeni, “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı”‘nın hem ülke ve hem de kamu çalışanları açısından oldukça önem arz ettiğine dikkat çekildi. İki sendikanın ortaklaşa yaptığı yazılı açıklamada ayrıca söz konusu yasa tasarısı hakkındaki sendikaların olumlu ve olumsuz görüşlerinin tüm siyasi partilerle, hükümetle ve kamu oyuyla paylaşıldığı belirtildi.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Yasa Tasarısı içerisindeki bazı olumsuzluklar, kamunun özelleştirilmesine ve siyasallaşmasına yol açabilecek maddeler içermektedir.

Başta üçlü kararnamelerin müsteşarlarla sınırlı tutulup, kaldırılmasını destekleyen sendikalarımız, kamu çalışanlarını siyasi baskı altına alacak, verimliliklerini düşürecek ve tüm yükselme kadrolarını dışa açık hale getirecek, görevlendirme adı altında kamu görevlilerini sürgün edecek, çalışma saatlerini ülke koşulları ve verimlilik dikkate alınmadan sermayenin talepleri doğrultusunda değiştirttirecek oldu bittileri asla kabul etmeyecektir.

Kamunun daha verimli olması için her türlü yapıcı katkılara hazır olan sendikalarımız, Meclis İdari Kamu ve Sağlık Komitesi’nde olan ve son şekli sendikalarımıza gönderilmeyen tasarının hep birlikte çalışılarak, sendikalaşmayı teşvik etme de dahil, üzerinde uzlaşılmış haliyle Meclise sevk edilmesini katılımcılık ve demokrasi açısından gerekli görmektedir.

Bu yol izlenmeden, oldu bittiyle yapılacak her türlü girişime iki sendika birlikte ortak tavır koyacağız. Bu maksatla yapıcı bir diyalog başlatılması, çözümsüzlük halinde ise eylem planlarını görüşmek üzere her iki sendika yetkilileri 15 Şubat’ta bir araya gelecektir.

Umarız ki, her fırsatta sendikalarla işbirliğine önem verdiğini söyleyenler, bu söylemlerinde tutarlı olurlar.”

Ayrıca kontrol

15 bin inşaat işçisi grev yaptı

13 Şubat Çarşamba günü güney Kıbrıs’ta 15.000 civarında inşaat işçisi daha iyi çalışma koşulları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir