ANA SAYFA / YAZARLAR / Zerggeş Börklüce – Devrimin dönüştürücülüğü

Zerggeş Börklüce – Devrimin dönüştürücülüğü

zergges devrimin donusturuculuguHalk hareketinin devrimci girişkenliği, siyasal sonuçlarını hayatın sarsıcı yüzü ile ifade ettiği anda tüm bilindik düzenler bozulur. Sloganlar eskir, yöntemler işlemez, ezberler bozulur. İktidar da olanlar egemenlik statülerini fiili hayatta yitirirler. Devrim bu nedenle en büyük düzensizliktir. Ve eskiyen ne varsa yerine yenisini koymak için vardır. Başka sloganlarla, başka yöntemlerle, başka araçlarla ve başka bir iktidar için…

Tüm girişkenliği halkın inisiyatifine terk eden özne, özne olmaktan ziyade sürüklenen ve dışında kaldığı harekete sürekli vaaz veren bir “bilmişler” grubuna dönüşür. Mevcut dengeler savaşçıların pratik adımları ile ters yüz olurken politik hedefler de tabandan belirlenir ve doğalıyla kuruculuğun bendine su taşır. Bir yanda halk hareketinin kuruculuğu, diğer yanda varlık nedeninden kopuk öznelerin “iktidarsızlığı”… Talihsizce yaşar durur.

Akıl edilemeyen süreçler, öngörüsüz politikalar ve statik belirlemelerle karşılanan gelişmelerle en yavan kuraklık özne(!)nin çeperine kudretsiz iddialar bırakır. Ve “güven” kuru bir hissiyattan ziyade en çokta böylesi zamanda savaşçı halkların ağına takılır. Evet, politikada güven mevcut dinamizmle buluşabildiği an da gerçek kopuşların ve kırılmaların sahibiyetini kendi özneliğinde görür.

Devrim düzeni tüm sıradanlıkları ortadan kaldırır, rutini öldürür. Ve tüm takatsiz partileri, grupları yaşamın dışına savurur. Parti ve gruplar sıradanlaşır! Devrim dönemi bunları da tüm mevcut düzen uzuvlarına yaptığı gibi tasfiye eder. Kitle ile kütlenin farkı, tayin edici güçleri biriktirmek ile ruhsuz kalabalıkları barındırmak arasındaki ayrım kapıya vurur.

Ya kapı açılacak, gerçek durumla yüzleşilecek ve devrimce arınılacaktır ya da en beylik laflarla arka kapıdan kaçılacaktır.

Bundan iki üç ay önce fiili öz yönetim-ikili iktidar tespitlerine abartı ile bakanların devam eden durumun, verilen devletçe yanıtın dehşeti karşısında akıl tutulmasına kapılmaları şaşırtıcı olmaz.

Hayat; sadece İstiklal, Konur ve Konak’ın nabzı ile atmıyor çünkü.

Güm, güm, güm!

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir