ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS eski bakan Aziz Gürpınar’a tepki gösterdi!

KTÖS eski bakan Aziz Gürpınar’a tepki gösterdi!

KTOS_ElcilKTÖS İçişleri ve Çalışma eski Bakanı Aziz Gürpınar’ın bakanlık görevinden ayrılır ayrılmaz, Yakın Doğu Üniversitesi’nde kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’ne müdür yapılarak hemen reklamlara başladığına dikkat çekerek, bakan olduğu dönemde iş cinayetlerinin, kaçak çalışmanın, kayıtsız ekonominin önüne geçemeyen, işyeri denetimlerini yeterince yapmayan, sendikalaşma ile ilgili düzenlemeleri aklına getirmeyen eski bakanın şimdi , Yakın Doğu Üniversitesi’nin reklamını yapmakta olmasına tepki gösterdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzası ile yapılan yazılı açıklamada “Sn. Gürpınar reklam yaparken, kaçak işçi çalıştıran bir üniversitenin inşaatında çalışan bir emekçi de inşaattan düşüp ölmektedir. Bu da gösteriyor ki, bu iş cinayetlerinin sorumlusu sermaye ile işbirliği yapıp kendini sosyalist diye gösteren Sn. Gürpınar gibi rejim bekçileridir.” denildi.

Açıklamada “Sn. Gürpınar öncelikle şu sorulara cevap vermelidir” denilerek şu sorular soruldu;

1- Bakan emeklisi olarak maaş almaya devam ederken YDÜ İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün müdürlüğe gelmenizde sizi cezbeden maaş ne kadardır?
2- Mimoza otelin Yakın Doğu Üniversitesi’ne verilmesi sizin bakan olduğunuz dönemde mi gerçekleşti?
3- İş güvenliği ve sağlığının hayata geçmesinin en önemli ayağı sendikalaşma olduğuna göre, neden sendikalaşmanın gerçekleşmesi için yasal zemin hazırlamaya hiç girişmediniz?
4- Bakan olduğunuz dönemde Yakın Doğu Üniversitesi’nde görev yapan öğretmen ve akademisyenlere ödenen maaşlar asgari ücretin üzerinde iken sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının asgari ücret üzerinden yapılmasına göz yumarak sosyal sigortalar kurumunun çalınmasına neden sesinizi çıkarmadınız?
5- “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile özel şirketlerde uzman bulundurulması yasal zorunluluktur” diye açıklama yaparak Yakın Doğu Üniversitesi’ne müşteri toplamayı görev biliyorsunuz. Bu yasayı enstitünüze müşteri toplamak için mi geçirdiniz?
6- Şu anda maaş aldığınız üniversite de kaç tane sendikalı çalışan var? Bir eski çalışma bakanı olarak bundan hiç mi rahatsızlık duymuyorsunuz?
7- Çok övündüğünüz yerli istihdamı destek fonundan, bakan olduğunuz dönemde Yakın Doğu Üniversitesi’ne kaç milyon TL aktardınız?

Sn. Gürpınar bu soruları çoğaltmak mümkündür. Ancak sizin bu sorulara verecek yanıtınız ve cesaretiniz var mı? Çünkü siz ve sizin gibilerin yarattığı bu köle düzeninde patronlara hizmet ettiğiniz sürece iş cinayetleri devam edecek siz de bunun üzerinden reklam yapıp, Yakın Doğu Üniversitesi’ne müşteri toplamak için çığırtkanlığı sürdüreceksiniz. Bilesiniz ki, iki elimiz yakanızdadır.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir