ANA SAYFA / HABERLER / DEV-İŞ: Sendikalaşma olmadığı sürece iş cinayetleri devam edecektir!

DEV-İŞ: Sendikalaşma olmadığı sürece iş cinayetleri devam edecektir!

DEV-İŞ Hasan FelekDev-İş, dün bir inşaatta yaşanan ‘ölümlü kaza’yla ilgili basın açıklaması yayımladı. DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek imzası ile yapılan yazılı açıklamada ilk iş gününde genç bir emekçinin iş cinayetine kurban verildiğine dikkat çekilerek, Pazartesi günü yaşanan olayda Abdulhakim Bayraktar’ın, çalıştığı inşaatta üçüncü kattan, havalandırma boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği belirtildi. DEV-İŞ açıklamasında Abdulhakim Bayraktar’ın yakınlarına başsağlığı dilenip, acılarını paylaştıkları belirtildi.

Açıklamanın devamı şöyle:

“DEV-İŞ olarak yıllardan beridir kaza dedikleri cinayetlerin önlenmesi için, tek bir emekcimizin bile bu acıları yaşamaması için nelerin yapılması gerektiğini ısrarla ve sabırla gündeme getiriyoruz.

Geride bıraktığımız yılda iş cinayetlerinde rekor bir yükseliş yaşandı. 13 işçi hayatından oldu, 200’den fazla işçi de yaralandı. Bu cinayetleri ve kazaları önlemek için yetkililer daha neyi beklemektedirler.

Talebimiz gayet açık ve nettir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarını eksiksiz uygulanması, İçişleri ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde işçi sağlığı ve iş güvenliği ihlallerini denetleyecek güçlü bir denetim mekanizmasının hayata geçirilmesi, bunun yanında özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması.

Sektörel bazda toplu iş sözleşmeleri ve sendikalaşma düzenine geçilmesi, örgütlenme ve sendikalaşma hakkını engelleyenlere karşı ağır yaptırımların gündeme gelmesi artık kaçınılmaz olmuştur.

Bizler gecikmeden İş Mahkemelerinin kurulmasını, gerek sendikalaşmaya karşı çıkan işverenleri, gerekse de işçi güvenliği ve iş sağlığı kurallarını uygulamayan işverenleri şu anki yasal mevzuat işletilerek yargılanmasını, ölümlü iş kazalarının sorumlularının da cinayetten yargılanmasını talep etmekteyiz.

Bugüne kadar geçen zaman göstermiştir ki sendikalaşma olmadığı sürece iş cinayetleri devam edecektir.”

Ayrıca kontrol

DKB: EL-SEN grevi ve bu düzenden kurtuluş üzerine…

Devrimci Komünist Birlik EL-SEN’in toplumsal çıkarlar temelinde gerçekleştiridiği greve destek vererek sendikaya karşı yürütülen provakasyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir