ANA SAYFA / HABERLER / Doktorların grevi yasayı geri çektirdi!

Doktorların grevi yasayı geri çektirdi!

Foto: Arşiv
Foto: Arşiv

Devlet hastanelerindeki ve sağlık merkezlerindeki doktorlar, bu sabah 8:30’dan, saat 2:30’ye kadar iş durdurdu. İş durdurması sebebiyle planlanan ameliyatların ve laboratuvar tahlillerinin yapılmadığı açıklandı. Doktorların ve devlet sağlık görevlilerinin iş durdurması, sağlık sendikalarının, emeklilik yaşının 68’e çıkarılmasını öngören yasa tasarısına karşı tepkiler çerçevesinde yapıldı. Söz konusu yasa tasarısının, bugün Meclis Mali Komitesi’nde görüşüldü.

İlgili sendika, yasa tasarısının tamamen geri çekilmesini talep ederek, görüşmenin ertelenmesini kabul etmeyeceğini açıkladı. Ayrıca söz konusu yasa tasarısının geri çekilmemesi durumunda, tepkilerin giderek artacağı hakkında uyarıda bulundu. Bugün Meclis mali komitesinde yasa tasarısı hakkında yapılacak görüşmenin ertelenmesi bekleniyor.

Sendikaların tepkileri üzerine DİSİ ile birlike yasa tasarısını hazırlayan DİKO partisi, yasa tasarısını geri çekmek zorunda kaldı.

Sağlık Bakanı Yorgos Pamboridis ise, kamu doktorlarının emeklilik yaşlarının uzatılmasını öngören yasa tasarısını geri çektikleri için, DİSİ ve DİKO partisine, teşekkürlerini sundu. Pamboridis, yaptığı yazılı açıklamada, doktorlara grevlerini derhal askıya almaları için, çağrıda bulundu. Konuyla ilgili tüm tarafların, sağlık sektöründeki sorunları, mercek altına almak için, sakin bir ortamda, biraya gelmeye davet etti.

Diğer yandan Sağlık Bakanı’nın, özel tıp sektöründeki, vergi kaçakçılığıyla ilgili açıklamaları ise, doktorların öfkeli tepkisine neden oldu. Sağlık Bakanı Yorgos Pamboridis, Kathimerini gazetesine verdiği röportajda, Genel Sağlık Planı’nın, büyük vergi kaçakçısı doktorlarla ve kara parayla mücadele ettiğini açıkladı.

Kıbrıs Tıp Derneği Başkanı Petros Agathangelu, sağlık çalışanlarının deneyimlerinin ofislerden değil zorlu sağlık mücadelesinden geldiğini ve bilimsel eğitimlerine ve uzmanlıklarına saygı duyulması gerektiğini belirtti.

 

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir