ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ’de YÖDEP statüsündeki çalışanların maaşları ödenmedi!

DAÜ’de YÖDEP statüsündeki çalışanların maaşları ödenmedi!

DAU-BIR-SENDAÜ BİR-SEN yazılı bir açıklama yaparak DAÜ’ye yıllardır büyük özveriyle hizmet veren yönetsel destek personeli (YÖDEP) statüsündeki çalışanların Cuma günü maaşlarını alamadıkları belirtildi. “Yıllardır haftada en az 40 saat çalışıp 15 saat çalışmış gibi gösterilen ve böylece birçok hakları gasp edilen, ihtiyat sandığı yatırımları yapılmayan mesai arkadaşlarımız bu ay maaş da alamadı.” denilen açıklamada buna gerekçe olarak ise; çalışanların yasa ve hukuk dışı olduğu Çalışma Bakanlığı yetkilileri tarafından açıkça belirtilen sözleşmelerin imzalanmasını reddetmeleri ve yasa dışı statüde çalıştırılmayı kabul etmemeleri olduğu aktarıldı.

DAÜ BİR-SEN’den yapılan açıklamanın devamı şöyle:

“DAÜ Yönetimi, tam bir ay boyunca çalıştırdığı 14 personeline maaşlarını ödemeyerek suç işlemektedir. Bu suçtan ve bu ayıptan Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkan ve üyeleri ile Rektör ve Rektör yardımcıları şahsen de sorumludurlar. Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) yasa dışı statünün sona erdirileceği hem Rektör hem de VYK Başkanı tarafından kabul edilmişken şimdi her ikisinin de atılan imzaları inkar etmesi ayrıca büyük bir ayıp ve utanç vesilesidir. İmzasını inkar eden hiçbir yöneticinin sözüne güvenilemez. DAÜ artık sözüne güvenilemeyen bir Rektör, bir VYK Başkanı ve diğer yöneticiler tarafından yönetilmektedir.

İşlenen suç ve ayıplar bununla da sınırlı değildir. Bir ay boyunca arkadaşlarımız tehdit edilmiştir. Ya bu sözleşmeyi imzalarsınız ya da maaş alamayacaksınız, hatta işten de atılacaksınız denilerek zaten her türlü güvenceden yoksun çalışmakta olan arkadaşlarımıza baskı yapılmıştır. Olayın utanç verici bir başka boyutu da kendilerine sendikacı süsü veren DAÜ PER SEN yöneticilerinin hemen hergün, özellikle UBP’li VYK üyeleri ile görüşerek bu sorunun çözülmemesi için uğraş vermeleridir. VYK’nın UBP’li üyeleri yetkili sendika yerine DAÜ PER SEN yöneticileri ile görüşerek ayrıca suç işlemektedirler.

Bilinmesini isteriz ki sendikamız bu konuda hem yasal hem de sendikal her türlü mücadele yöntemini kullanarak mücadele edecek, yödep statüsünde çalışan arkadaşlarımıza sahip çıkacaktır. Gerekli girişimler ve suç duyuruları Cuma günü yapılmaya başlanmıştır. Bugünden sonra da devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir