ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: 28 Ocak 2011’deki gibi sabrımız sınırlıdır!

KTÖS: 28 Ocak 2011’deki gibi sabrımız sınırlıdır!

28 Ocak 2011 Toplumsal Varoluş Mitingi-1
28 Ocak 2011 I. Toplumsal Varoluş Mitingi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Kıbrıs adası’nın tarih boyunca işgal ve istilalara uğradığına ve sürekli sömürge yapılmaya çalışıldığına dikkat çekerek 28 Ocak 2011 tarihinde adamızın kuzeyini sömürge haline dönüştüren Türkiye’nin Kıbrıslı Türklere karşı uyguladığı asimilasyon ve entegrasyon dayatmalarına ve “besleme” söylemlerine karşı onbinlerin ayağa kalktığı önemli bir gün olduğu hatırlatıldı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzası ile yapılan yazılı açıklamada 1974 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal nizamını tekrardan tesis etmek ve toprak bütünlüğünü korumak için garantörlük sorumluluğu çerçevesinde askeri müdahalede bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin, ortaya koyduğu icraatlarla, adanın kuzeyini sömürge haline dönüştürdüğü vurgulandı.

28 Ocak 2011 Toplumsal Varoluş Mitingi-3
28 Ocak 2011 I. Toplumsal Varoluş Mitingi

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“TC’nin adamızın kuzeyinde Ankara’nın güdümünde siyasi rejim kurması, adanın kuzeyinin demografik yapısının değiştirilmesi, Kıbrıslı Rumların bıraktığı mülklerin yağmalanıp, uluslararası hukuğun dışında bir mülkiyet rejimi oluşturulması, adanın kuzeyindeki Kıbrıslı Rumlara etnik temizlik uygulanması, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesinin gasbedilmesi, Kıbrıslı Türklerin isimlerine, kültürüne, kimliğine ve dini inancına müdahaleler, toplumsal varlıkların AKP hükümetine yakın iş çevrelerine peşkeş çekilmesi sömürgecilik politikalarına verilecek en güzel örneklerdir. Bu dayatmalara, 2011 yılında dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “beslemeler” söylemi de eklenince 28 Ocak’ta onbinlerin katıldığı İnönü Meydanı’ndaki mitingle sömürgeci TC protesto edilmiş, bu protestolar 2 Mart 2011 tarihinde Kıbrıs Türklerinin tarihindeki en geniş katılımlı mitingle devam etmiştir.

28 Ocak 2011 Toplumsal Varoluş Mitingi-2
28 Ocak 2011 I. Toplumsal Varoluş Mitingi

Bugün çözüm istediğini söyleyen Türkiye yetkililerinin adamızın kuzeyine yönelik sömürgeci politikalarında bir değişiklik yoktur. Dayatmalar, paketler, ayrılıkçı siyasi söylemler hala daha devam etmektedir. TC kendi ülkesini bölecek gerekçesi ile güney doğuda şehirleri kuşatıp sivil halka bomba yağdırırken, adamızı bölmek ve kuzeyde kendine bağlı ayrı bir yapı kurmak için uğraş vermektedir. AKP yetkilileri federal çözüm istediklerini söylerken, TC Büyükelçisi Sn. Kanbay ise CHP ve MHP ağzı ile konuşmakta sömürgecilik politikalarının devamını uluslararası sömürgecilik politikaları söylemi ile meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bilinmelidir ki, Kıbrıslı Türkler sabırlıdır fakat aynen 28 Ocak 2011 de olduğu gibi sabrımızın da bir sınırı vardır.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir