ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıslı akademisyenler ve eğitim sendikaları savaş karşısında barış isteyen Türkiyeli akademisyenlerin yanındadır!

Kıbrıslı akademisyenler ve eğitim sendikaları savaş karşısında barış isteyen Türkiyeli akademisyenlerin yanındadır!

Kıbrıslı akademisyenler ve eğitim sendikalarıKıbrıs’ın kuzey ve güneyinde örgütlü akademisyen ve eğitim sendikaları Türkiye’de barış istençlerini ortaya koyan akademisyenlere karşı yürütülen baskıları kınayan ortak bir açıklama yaptı. Kuzey Kıbrıs’tan DAÜ-SEN, KTÖS ve KTOEÖS, güney Kıbrıs’tan ise OLTEK ve POED’in imza koyduğu ortak açıklamada savaşa son verilmesi, müzakerelerin yeniden başlatılması ve barış çağrısında bulunan Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne karşı yürütülen tehditler, soruşturmalar ve tutuklamalara dikkat çekildi. “Böylesine zorlu bir dönemde sağduyunun, vicdanın sesi olarak hareket etmeye çalışan meslektaşlarımızın itibarsızlaştırılması, teröre destek verdikleri iddiasıyla hedef gösterilmesi bizleri derinden üzmüştür.” denilen açıklamada, ifade özgürlüğünün demokratik toplumların olmazsa olmazlarından olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19. maddesine göre; “Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar”. Düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı, T.C. Anayasası’nda da düzenlenmiştir. Anayasanın “düşünce ve kanaat hürriyeti” başlıklı 25. maddesine göre; “Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz. Düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz”hükmü yer almıştır.

Kürt sorunundaki son otuz yıllık süreç bizlere şiddetin sadece daha fazla şiddet doğurduğunu göstermiştir. Her geçen gün artan sivil ve asker, polis kayıplarının önüne geçebilmenin tek yolu devrilen müzakere masasının yeniden kurulması, çatışma değil diyalog yöntemiyle ilerlenmesinden geçer. Bir yangın yerine dönen bölgemizde önemli bir aktör olan Türkiye’nin istikrarsızlığı sadece Türkiye’yi değil, tüm bölgeyi etkileme potansiyeline sahiptir. O yüzden Türkiye’deki şiddet sarmalının sona ermesi, sadece Türkiye’nin değil tüm bölgenin istikrar ve güvenliği için tüm taraflara ve özellikle hükümete sağduyuyla hareket etme çağrısında bulunuyoruz.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir