ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN: “DAÜ Rektörlüğü’nün kendi öğrencilerine karşı tutumunu kınıyoruz”

DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN: “DAÜ Rektörlüğü’nün kendi öğrencilerine karşı tutumunu kınıyoruz”

DAÜ-SEN DAÜ BİR-SENDAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN ortak basın açıklaması yayınlayarak DAÜ Rektörlüğü’nün DAÜ’lü demokrat ve yurtsever öğrencilere karşı tavrını kınadı.

Yapılan ortak açıklamada, 25 Ocak 2016 tarihinde Roboski’de savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülen insanları anmak istemelerinden dolayı DAÜ Rektörlüğü tarafından soruşturmalarına dilekçeyle itiraz etmek isteyen bir grup öğrencinin Rektörlük Binası’na geldikleri belirtilerek, öğrencilerin güvenlik görevlileri tarafından binaya sokulmadığına ve rektör yardımcılarıyla bina dışında muhatap olduklarına dikkat çekildi. Bu sırada karşıt görüşlü öğrencilerin temsilcisinin rektörlük binasına diğer öğrencilerin gözleri önünde rahatça girdiğine burgu yapılan açıklamada, aynı kişinin binadan çıkar çıkmaz o esnada protesto eylemi yapan demokrat öğrenciler ile zaman zaman fiziksel şiddetin de kullanıldığı bir tartışmaya girdiği anımsatıldı.

Bu olay üzerine aynı gün Mağusa polisinin bir grup öğrenciyi tutukladığı, bir grup öğrenciyi ise tutuklama emrine rağmen bulamadığı da aktarılan açıklamada, 26 Ocak 2016 tarihinde ise polis memurlarının, tutuklayamadıkları öğrencileri bulmak için söz konusu öğrencilerin sınav salonlarına deyim yerindeyse baskın düzenlediklerine dikkat çekildi.

Açıklamada “Görünen odur ki DAÜ Rektörlüğü ve Öğrenci İşlerinden sorumlu rektör yardımcılığı kendisine bağlı Öğrenci Disiplin Kurulu’nu çalıştırmak yerine kendi öğrencisini polise ihbar etmiş durumdadır. Üstelik sınav salonundaki diğer öğrencilerin bu durumdan nasıl etkilecekleri hesaba dahi katılmamıştır.” denilerek üniversitede örgütlü sendikalar olarak DAÜ Rektörlüğü’nden beklenen talepler şöyle  sıraladı:

1. Öğrencilere karşı kasıtlı siyasi soruşturmalara son veriniz
2. Öğrencilerle diyalog kurunuz
3. Öğrenci grupları arasında çatışmaya neden olacak her türlü eylem ve davranışlara son veriniz
4. Öğrencileri siyasi nedenlerle polise ihbar etmekten vazgeçiniz.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir