ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ’de polis destekli faşist provokasyonlar devam ediyor

DAÜ’de polis destekli faşist provokasyonlar devam ediyor

DAÜ-Öğrenci Mücadelesi
Foto Arşiv

Öğrenci Mücadele Dayanışması-DAÜ ve DEM GENÇ-DAÜ bir açıklama yaparak bugün Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşitirilen protesto eylemine gerici güçlerin saldırısını kınadı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, Türkiye ve Kürdistan’da AKP ve Erdoğan’ın talimatlarıyla geçmişten bugüne sistematik olarak devam eden imha sürecini lanetlemek ve barışın sesini yükseltmek için 17-29 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen eylemlerin hemen ardından, okul ve güvenlik biriminin, belirlemiş oldukları öğrenciler üzerinden demokratik öğrenci örgütlerini soruşturmalarla susturarak sindirmeye çalıştıklarına dikkat çekildi. “29 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen eylemin sonrasında 7 arkadaşımıza açılan soruşturmalarda bir arkadaşımızın o tarihte Türkiye’ de olması bizlere bir kez daha gösteriyor ki, açılan soruşturmalar usulsüz, ezbere ve gayr-ı meşrudur.” denilen açıklamada, bugün de Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü önünde, 2015-2016 Güz dönemi içerisinde en temel hak olan gösteri, yürüyüş ve ifade özgürlüğüne karşı açılan soruşturmaları protesto etmek ve açılan soruşturmaların meşru olmadığını dile getirmek için toplanıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer vedildi:

“Fakat bugün yine gördük ki, gerçekleştirdiğimiz protesto esnasında güvenlik birimine bağlı bazı kişiler tarafından, keyfi olarak cep telefonlarından bizleri kayıt altına almaya çalıştılar. Bunun akabinde talep dilekçemizi vermek üzere rektörlüğe girmek istediğimizde güvenlik birimleri önümüzü keserek engel oldular.

Daha sonra Mağusa Ülkü Ocakları başkanı Fatih Arıcı ve iki kişi güvenliğin gözünün önünde, ellerini kollarını sallayarak rektörlük binasına girdiler. İçeride tehdit ve küfürler savurduktan sonra dışarıya çıkıp, bizlerin üzerine doğru bıçak çekip küfürlerle saldırdılar. Bizler de daha önce ki süreçlerde göstermiş olduğumuz öz savunma bilinciyle faşistleri kampüsümüzden püskürttük. Bu olaylar esnasında, Mağusa polisi ve okul güvenliği faşist gruba müdahale etmeyip gitmelerine müsaade etti.
Dost ve düşman herkes bilsin ki; yaşam alanlarımızda bu kan ve savaş politikalarından beslenen faşist çetelere hiçbir zaman geçit vermedik, vermeyeceğiz.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir