ANA SAYFA / HABERLER / Tel-Sen eylemlerine devam ediyor…

Tel-Sen eylemlerine devam ediyor…

Tel-Sen Magusa 2 Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen), özelleştirmeye karşı 19 Ocak’ta başlattığı eylemlerini, bugün de, 08.30-10.30 saatleri arasında Gazimağusa Telekomünikasyon Dairesi’nde sürdürdü.

TeL-Sen’in, “vatandaşa hizmetin aksamaması” için yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştirdiği eyleme, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bazı çalışanlar da destek verdi.

Gazimağusa Telekomünikasyon Dairesi binasına asılan pankartlarda ve yapılan konuşmalarda, özelleştirmeye karşı çıkılarak, kamu-özel ortaklığının da aldatmaca ve özelleştirmenin diğer adı olduğuna dikkat çekildi.,

Özerkleştirmenin en doğru yöntem olduğu vurgulanarak, eylem kararlılığı dile getirildi. 2012 yılındaki genel grev hatırlatılarak, ülkenin yeniden elektriksiz ve haberleşmesiz kalabileceği uyarısında bulunuldu.

Gazimağusa Telekomünkasyon Dairesi binasına asılan pankartlarda; “Telefon Dairesi Vatandır, Satılamaz”, Telefon Dairesi Özelleştirilemez”, “Öleceksek Öleceğiz, Sonuna Kadar Direneceğiz”, “Tekelleşmeye Hayır”, “Telefon Dairesi Özelleştirilemez, Şirketleştirilemez. Çözüm Önerimiz Özerk Kamu Kurumu” gibi ifadeler dikkat çekti.

CANTel-Sen Magusa

Tel-Sen Genel Sekreteri Zafer Can yaptığı konuşmada, hizmetlerin aksamaması için eylemi yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştirdiklerini belirterek, eylemin amacının toplumun varlıklarına sahip çıkmak olduğunu vurguladı.

Hükümet üyelerinin Telekomünikasyon Dairesi içi kamu-özel ortaklığı ifadesi kullanmakta olduğunu kaydeden Can, “Biz bunu 2012’de de yaşadık, özelleştirmeden bir farkı yok” dedi.

Can, toplumsal varlıkların ellerinden alınmasına karşı çıkmaya devam ettiklerini, kamu-özel işbirliğini reddettiklerini kaydetti.

Can, El-Sen ve Tel-Sen’in özelleştirmeye karşı eylemlerini kendi özellerinde devam ettireceklerini belirterek, “Masanın bir ucunda biz oturmazsak, fikirlerimiz dikkate alınmazsa, 2012 yılında olduğu gibi bu ülkede elektrik enerjisi ve haberleşme duracak” dedi.

CESURER

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer de, kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirme adı altında peşkeş çekildiğinin altını çizerek, milli havayolunun kapatıldığını, havaalanının terk edildiğini, bunun özelleştirme değil, tekelleşme olduğuna dikkat çekti.

Cesurer, petrol fiyatları dünyada her gün düşmeye devam ederken, elektrik enerjisi fiyatlarının düşmediğini, çünkü bu enerjinin yüzde 55’ini özel sektörün sağladığına da vurgu yaptı.

Cesuer, hiçbir üretim yapmasa dahi AKSA şirketine aylık 6,5 milyon TL ödendiğini belirterek, öte yandan bir kuruşluk dahi kaynak aktarılmayarak limanlar, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi’nin devri için zemin hazırlandığını dile getirdi.

Cesurer, kamusal alanların özelleştirilmesine devam edilmek istenirse, 2012 yılındaki grevlerin ve elektrik kesintilerinin gündeme geleceğini belirti.
Cesurer, söz konusu kurumların özerk yapıya kavuşturulması halinde çözüm üreten noktaya ulaşacaklarının altını çizdi.

SOYSAN

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan da Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi üzerinde siyasi söylemlerle bir takım spekülasyonlar yapıldığını, verilen hizmetlerin önünün tıkanarak, bunu çalışanlar yapmış gibi gösterildiğini belirtti.

Siyasilerin tümünün sınıfta kaldığını belirten Soysan, kamu kurum ve kuruluşlarının sermayeye peşkeş çekildiğine dikkat çekti.

Bir siyasi parti başkanı, Maliye Bakanı ve Ulaştırma Bakanı’nın geçen ay sonunda yaptıkları açıklamalarda limanlar, Telekomünikasyon Dairesi ve Kıb-Tek için kamu-özel ortaklığını gündeme getirdiklerini kaydeden Soysan, “Kamu-özel ortaklığının, GSM lisansının devriyle nasıl yapıldığını ve halka verdiği zararı çok iyi biliyoruz” dedi.

Telekomünikasyon Dairesi’ni kamu-özel işbirliği altında sermayeye devretme çabaları bulunduğunu kaydeden Soysan, 2012 yılındaki eylemin yıl dönümü olan 19 Ocak’tan itibaren mücadele ateşini yakarak mücadeleyi başlattıklarını söyledi.

Soysan, halka seslenerek, mücadelenin amacının Elektrik Kurumu veya Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının haklarını korumak değil, Kıbrıs Türk halkının öz mallarına sahip çıkmak olduğunu belirterek, “Biz sahip çıkıyoruz, halkımız da sahip çıksın” dedi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir