ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS Elçiliğe boru döşedi!

KTÖS Elçiliğe boru döşedi!

KTÖS Elçilik 20-01-16 Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem ve basın açıklaması yaptı; Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a yönelik geçmişten bugüne uygulamalarını eleştirdi.

KTÖS, kuzey Kıbrıs’ta yaratılan “sistemsizliğin” halkın değil, ülkedeki hükümetler ve Türkiye’nin suçu olduğunu ifade ederek, ülkede “kaynak yok” söylemini eleştirdi ve kaynak yaratılması için ilk olarak; milletvekili ve belediye başkanı sayısının azaltılabileceğini, üst kademelerden maaş kesintisi yapılabileceğini kaydetti.

Sendikal Platform’un da destek verdiği eylemde, Türkiye Büyükelçiliği önüne sembolik “su borusu” çekildi ve borudan; “batırılan kurumlar, bankalar, fabrikalar, kaçakçılık, ülkeye uygun olmayan yasalar ve benzeri sıkıntıların” çıktığı belirtilerek, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’nin “çöplüğü” haline çevrildiği dikkat çekildi.

ELCİL: “TOPLUM REFAHINA DEĞİL TÜRKİYE’YE GÖRE HAREKET EDİYORLAR”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil elçilik önünde yaptığı konuşmada, ülkede kaynakların iyi yönetilmesinin önemine işaret ederek, yetkililerin toplum refahına yönelik değil, Türkiye’ye göre hareket ettiğini belirtti, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a yönelik uygulamalarını eleştirdi.

Elcil, ülkedeki yapının ve sistemin sürdürülemeyeceğini, çünkü halkın yanlış uygulamalarla üreten değil tüketen bir yapıya dönüştürüldüğünü ifade ederek, ülkedeki ekonomik yapının sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti.

Kamu çalışanlarının ödeneklerinin her zaman gündemde tutulduğunu, sendikaların üzerine gidildiğini, çünkü ayakta duran tek sendikaların kaldığını ifade eden Elcil, bu yüzden kamuya yönelik “kaynak yok” dendiğini dikkat çekti.

GÖKÇEBEL: “ARTIK BİR DÜZENE İHTİYAÇ VAR”Tel-Sen Eylem II 19-01-16

Sendikal Platform adına konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, ülkede “soygun” düzeni bulunduğunu, bunun da hükümetler ve Türkiye hükümetleri tarafından yaratıldığının altını çizdi.

Ülkede herkesin bundan bıktığını belirten Gökçebel, ülkenin artık bir düzene ihtiyacı olduğunu, her alana sistem ve denetim getirilmesi gerekliliğine işaret etti.

Ülkede askerden polise Merkez Bankası’ndan Sivil Savunma’ya atamaların ülke makamları tarafından yapılması gerektiğini ifade eden Gökçebel, sürekli maaşların gündem yapılması ve ülkeye uygun olmayan bazı dayatmaların yapılmasıyla halkın da aşağılandığına dikkat çekti.

Toplumun mücadeleye devam edeceğini, 13. maaşının hak olduğunu, vesayet yaratmadığını ifade eden Gökçebel, bu konuların çözümünün hükümet ve elçilik elinde olduğu görüşünü belirtti.

“EKONOMİK PAKET DEĞİL İNSANCA YAŞAMAYI SAĞLAYACAK SİSTEM İSTİYORUZ”

Hükümetin çalışanın ve halkın üzerinden oynamak yerine ülkeye sistem getirmesi ve kaynakları doğru kullanmasını isteyen Gökçebel, ülkede ekonomik paketler değil, insanca yaşamayı sağlayacak bir sistem istediklerini söyledi.

Gökçebel, KTÖS’ün bugün sembolik bir eylem yaptığını ancak ülkede her alanda mevcut politikaların artık sürdürülemeyeceğini belirterek, “Eylem Kıbrıs Türk toplumunun sesidir” dedi.

Şener Elcil de yeniden söz alarak, ülkenin 1974’ten sonra Türkiye’nin çöplüğü haline getirildiğini belirtti.

Elcil, şimdi de ülkeye suyun getirildiğini ancak durumun ortada olduğunu ifade ederek, bugün sembolik olarak elçiliğe boru getirdiklerini; borunun içinden ülkede batırılan sektörler, hastalıklar, iflas ettirilen kurumlar, gece kulüpleri, kaçakçılık ve benzeri kabul edilemez olayların çıktığını kaydetti.

Konuşmaların ardından KTÖS Yönetim Kurulu üyeleri Mebruke Diren ile Onur Bütüner sendikanın “Kaynak yoktur deyip mazeret üretenlere işte kaynak” başlıklı basın açıklamasını okudu.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzalı basın bildirisinde; kaynak üretilmesi için ilk olarak resmi nüfus rakamlarına göre 50 milletvekilinin çok olduğu ve bu sayının 30’a düşürülüp 20 milletvekili maaşı tasarruf edilebileceği kaydedildi.

Kuzey Kıbrıs’ta 28 belediyenin de nüfus ölçeğine ve mevcut yasalara göre çok olduğunu ve bunun da azaltılıp başkanlık harcamalarından tasarruf edilebileceğine işaret eden KTÖS, ayrıca devletin tepesinden başlamak üzere yüksek maaşlardan kesintiye gidilip, tabandan maaş çekenler ve asgari ücretlilerin desteklenebileceğini kaydetti.

KAYNAK YARATILMASI İÇİN ÖNERİLER

KTÖS’ün ülkede kaynak yaratılmasına yönelik 23 maddelik önerileri şöyle:

1- Adanın kuzeyindeki resmi nufüs rakamlarına göre elli milletvekili çoktur. Milletvekili sayısı otuza düşürülüp yirmi milletvekili maaşı tasarruf edilebilir.
2- Adamızın kuzeyinde 28 belediye nufüs ölçeğine ve mevcut yasalara göre çoktur, azaltılıp başkanlık harcamalarından tasarruf edilebilir.
3- Devletin tepesinden başlamak üzere yüksek maaşlardan kesintiye gidilip, tabandan maaş çekenler ve asgari ücretliler desteklenebilir.
4- Müşavirlik uygulaması kaldırılıp, müşavirler daha önce görev yaptıkları yere gönderilebilir, üçlü kararname ile atamalar müsteşarlık dışında kaldırılabilir.
5- Görev yerine gitmeyen, yasalar gereği çalışmayan partizanca korunan öğretmen, memur, işçilere disiplin soruşturması acılıp görevlerine son verilebilir.
6- Cumhurbaşkanlığının “örtülü ödeneği” kaldırılabilir. Eski cumhurbaşkanlarına yapılan ayrıcalıklar kaldırılabilir.
7- Türkiye’den kutlamalar ve protokol görüşmeleri bahanesi ile gelip yeyip içip, tatil yapan resmi heyet harcamaları kaldırılabilir.
8- 2,350 olan polis sayısı resmi nüfus rakamlarına göre oranlandığında dünya ortalamasının 2.5 katıdır. Bu nedenle azaltılıp 1,100’e indirilebilir.
9- Siyasi partilerin kaynağı belli olmayan paralarla ilgili seçim harcamalarının üzerine gidilip bu paraların vergi olarak bütceye düşmesi sağlanabilir.
10- Kumarhane ve bet ofislerinin vergileri artırılarak kapanmaları yönünde yaptırım uygulanarak kaynak yaratılabilir.
11- Astronomik emekli maaşı almayı engellemek için emekli maaşlarına bir tavan düzenlemesi yapılabilir.
12- “Nereden Buldun Yasası” çıkarılarak vergi ve servet kaçıranlar takibe alınabilir.
13- Digitech gibi şirketlere bağışlanan 15 milyon vergi gibi yasa dışı vergi bağışlamaktan vazgeçip tahsilat yapılabilir.
14- Ülkeye çalışma izni ile gelenlerin ailelerini getirmeleri durumunda işverenlerinden ek vergi talep edilebilir.
15- TC’li şirketlerin 15 yıllık vergi muafiyeti kaldırılabilir ve bunlardan da vergi alınabilir.
16- Devlete ait araziler üzerinde işletme kuranlara araziler satılabilir veya kira bedelleri artırılabilir.
17- Batık bankaları hortumlayanlardan bu paralar talep edilebilir.
18- Askeri kantinlerin faaliyetlerini 1960 antlaşmalarındaki düzeyine getirilip, buradaki kayıt dışı ticaret ekonomiye kazandırılabilir.
19- Sığınak fonu, Sivil Savunma Teşkilatı ve savunma giderleri denetim altına alıp, bunları toplumsal refaha ve sağlık, eğitim gibi sosyal devletin görevlerine aktarılabilir.
20- Kıbrıs’taki T.C.li mal sahiplerinin otellerine gelip, milyonları götüren T.C.li ve yabancı sanatçılardan vergi alınabilir.
21- Teşvik primleri ile beslenen rantçı çevrelere aktarılan kaynaklar doğrudan üreticiye yönlendirilebilir.
22- K.K.T.C.’yi tanıtma iddiası ile dış ülkelerde açılan ve temsilcilik adı altındaki ticari şirketlere yapılan harcamalar kontrol altına alınabilir.
23- Eğitimi sektör haline getirip muafiyetler ve teşviklerle dünya zenginleri arasına giren üniversite baronlarından vergi alınabilir.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir