ANA SAYFA / HABERLER / KTAMS’tan maliye önünde eylem

KTAMS’tan maliye önünde eylem

KTAMS Maliye EylemKıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS), 13’üncü maaşların henüz ödenmemesini, Maliye Bakanlığı önünde düzenlediği eylemle protesto etti. Eyleme, Sendikal Platform da destek verdi.

Eylemde, KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan ile Sendikal Platform adına Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel birer açıklama yaptı.

Hükümeti, kamu çalışanlarının alacaklarını zamanında ödememesinden dolayı protesto ettiklerini kaydeden Kaptan, 13’üncü maaşların ödenmemesi halinde 20 Ocak Çarşamba günü Başbakanlık önünde eylem düzenleyecekleri uyarısında da bulundu.

Kaptan, hükümetin kaynak sıkıntısını gerekçe göstermesinin kabul edilebilir olmadığının altını çizerek, hükümetin, vergi alacaklarını tahsil edediği, kumarhanelerden vergi toplayamadığı ve Türkiye’den gelen ses sanatçılarından vergi alamadığı vurgulandı.

“NE YAPTIĞINI BİLMİYOR”

Ahmet Kaptan konuşmasında, Maliye Bakanlığı’nın ne yaptığını bilmediğini belirterek, bakanlığı sert bir dille eleştirdi.

Maliye Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarla sendikaları “itibarsızlaştırmaya” çalıştığını vurgulayan Kaptan, “16 Ocak’ta sendika yetkililerinden oluşan bir heyete, bakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşmede, 13’üncü maaşların ne zaman ödeneceğinin belli olmadığı söylendi ancak eylem planladığımız bugün 13’üncü maaşların yarın ödeneceğinin açıklanması düşündürücü” dedi.

GÖKÇEBEL: “HALKI AZARLAYARAK, AŞAĞILAYARAK İCRAAT YAPIYORLAR”

Tahir Gökçebel de konuşmasında, hükümetin halkı azarlayarak, aşağılayarak icraat yaptığını belirtti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin hem hükümette olup, hem de muhalefet gibi davrandığına dikkat çeken Gökçebel, Maliye Bakanı’nın “13’üncü maaşlar kaldırıldığı takdirde vesayetten kurtulmuş olunacak” şeklinde açıklamasını da anımsattı.

Gökçebel, KKTC hükümeti ve Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetlerini, gelir seviyesi düşük çalışanlara daha fazla yük bindirip, haklarını budarken kendilerine yakın sermayeye ayrıcalıklar sunmakta olduğuna vurgu yaptı.

Tahir Gökçebel, ülkede yolsuzluklara göz yumulduğunu ve kamu kurumlarının da “verimsizdir” gerekçesiyle da “peşkeş çekildiğini” de sözlerine ekledi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir