ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: Göç Yasası’nın ortadan kaldırılması için idare ve iradeye gerek vardır

KTÖS: Göç Yasası’nın ortadan kaldırılması için idare ve iradeye gerek vardır

KTOS Goc YasasıKTÖS bir açıklama yayınlayarak, siyasetçilerin ‘göç’ kelimesinden ürktüğünden dolayı “Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası” diye ifade ettiği ve uzun uzadıya söylerken bile enerjilerini tükettiği “ucube yasadan rahatsızlık duyduğunu, bunun eşitlik ve adalet duygusunu zedelediğini siyaseten veya nezaketen söylemeyen kimsenin kalmadığına dikkat çekti.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş  imzası ile yapılan yazılı açıklamada halkın onay vermemiş olduğu bir “gasp”, bir “emek hırsızlığı” olan bu yasayı; toplumsal karşı duruşa, halkın iradesine rağmen parmak hesabı hayata geçirenlerin ve yasayı adamıza getirenlerin yaptıkları hatadan dönmedikleri, mazeret üretmekten vazgeçmedikleri ve bu yasayı bir plan çerçevesinde ortadan kaldırmadıkları sürece affedilmeyeceği belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Geçmiş CTP-DP hükümeti döneminde ve şimdiki CTP-UBP hükümeti döneminde yasanın bir miktar iyileştirildiği süsü verilmiş, ama sonuç alıcı bir adım atılmamıştır. 2011 sonrası göreve girenlerin maaşlarında iyileştirme olmuş gibi görünmesinin sebebi hayat pahalılığında yapılan düzenleme ile çalışanlardan kesintiye gidilmesidir. Bu iyileştirmenin sahibi hükümet değil emekçilerin kendi arasındaki dayanışmasıdır. Baremlerin açılmaması, hayat pahalılığı hakkının eşit alınmaması ve farkın kapanması için somut adım atılmaması halinde yapılan iyileştirmenin bir anlamı kalmayacağını ve Türk Lirası’nın enflasyonu ile birlikte tüm çalışanlar göç yasası kapsamına alınacağını belirtiriz. Yasanın yalnız ekonomik değil sosyal ve demokratik gasplarla birlikte “fakirleştirme, göç ettirme projesi” olduğunu, yasanın uygulanmasından yalnız çalışanların değil esnafın da etkilendiğini ifade ederiz. Yasanın toplumsal gelişimimize darbe vurduğunu, piyasanın daralmasına neden olduğunu gözlemlemek için alim olmaya gerek yoktur.

Bu yasayı değiştirmek için sendikaların önerilerine cevaben somut adımlar atabilecek herhangi bir siyasi parti, halkın gözünde itibarını yeniden kazanacaktır. Aklın yolu birdir, yasanın kaldırılması halinde toplumun rahat nefes alacağını, ekonomik gelişmenin büyüyeceğini, piyasanın canlanacağını söyleyebiliriz. Yasanın varlığını devam ettirmek ve mali disiplini genç nesillerin omuzlarına yıkmak için mazeret üretmeye gerek yoktur. Yasanın ortadan kaldırılması, iyileştirilmesi için idare ve iradeye gerek vardır. KTÖS olarak, 23 maddede önerdiğimiz kaynak önerilerinin hayat bulması halinde, biz çalışanlar yukardan başlamak kaydı ile kaynakların eşit ve adil dağıtılması için elimizi taşın altına koymaya hazırız.

Bu yasadan medet uman siyasi parti veya siyasetçilere hatırlatırız ki, yasaya olumlu oy veren 28 milletvekilinden 17 tanesi bir sonraki dönem seçilmemiştir. Bu yasanın değişmesi gerektiğini söyleyip, gereğini yerine getirmeyen siyasi parti ve vekillerin de akıbetinin aynı olması muhtemeldir.

Bu anlamda yasanın ivedilikle iyileştirilmesi ve nihai olarak ortadan kaldırılması için mitinglerde irade ortaya koyacağını ifade eden Hükümet ile görüşmeye hazır olduğumuzu belirtirken, Göç Yasası’nın değiştirilmesi için hazırlanmış yasa tasarısının tozlu raflardan çıkarılarak Meclis’te ivedi olarak görüşülmesini ve sonuca bağlanmasını talep ediyoruz.”

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 99’uncu saysı çıktı…

Kıbrıs’ın tek Marksist-Leninist yayın organı olan Gelecek Gazetesi’nin Ekim 2019, 99’uncu sayısı “Tam ilhak paketi!” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir