ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıs’taki asgari ücretli Türkiye’deki asgari ücretliden daha yoksul!

Kıbrıs’taki asgari ücretli Türkiye’deki asgari ücretliden daha yoksul!

İşçi sofrasıEkonomistlerin yaptığı hesaplamalara göre 4 kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafı 2 bin 969 TL’yi bulurken, net bin 487 TL olan asgari ücretli ve ailesi 4 haftalık ayın 2 haftasında beslenebiliyor.

Öte yandan yapılan araştırmalara göre komşumuz Türkiye’de dört kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafının bin 611 TL olduğu görülürken, 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olan asgari ücret ise bin 300 TL olarak belirlendi.

Yani Türkiye’deki asgari ücretli sadece mutfak masrafını karşılayarak aya 300 TL ile ekside başlarken Kuzey Kıbrıs’taki asgari ücretli aya bin 500 TL eksi ile başlıyor.

Türkiye’deki asgari ücretliden daha fakir duruma gelen ve açlık sınırının altında kalan asgari ücretli çalışanlarımız Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanarak 2016’nın ilk asgari ücretini belirlemesini bekliyor ancak ülkede şu anda böyle bir komisyon dahi yok.

3 Aralık 2015 tarihinde görev süresi dolan Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun tarafların üyelerini belirleyip bildirmesine rağmen Bakanlar Kurulu’nca henüz onaylanmadığını anlatan HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu ise hükümetin Komisyonu etkisizleştirme düşüncesinde olduğu yönündeki endişelerini dile getirdi.

Kıbrıs Postası mubhabiri Filiz Seyis ‘in haberine göre, ekonomistler 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için yapması zorunlu olan aylık mutfak masrafını 2 bin 969 TL olarak hesaplarken, bin 487 TL’lik net maaşı ile asgari ücretli çalışanın açlık sınırında yaşadığı bir kez daha hatırlandı.

Yasadaki tarifine göre 4 kişilik ailenin yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim, kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktar olması gereken asgari ücret, bir ailenin sadece yarım ay karnını doyurabiliyor.

2015 yılında Türk Lirası’nın döviz karşısında adeta erimesi ile alım gücünün iyice düştüğü görülürken, asgari ücretli çalışanın bir ay boyunca sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür, dinlenme ve eğlence gibi ihtiyaçları bir yana sağlıklı beslenme ihtiyacını dahi gideremediği aşikâr…

Öte yandan para birimi olarak Türk Lirasını kullanan ve 2015 yılı içinde Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinden olumsuz etkilenen Türkiye’de de insanların alım gücünde olumsuzluklar yaşandı. Ancak bu olumsuzluklar Kuzey Kıbrıs’taki olumsuzluklara nazaran hafif kaldı.

Ekonomistlerin net asgari ücretin bin 487 TL olduğu Kuzey Kıbrıs’taki 4 kişilik ailenin mutfak masrafını 2 bin 969 TL olarak gösterirken, asgari ücreti net bin 300 TL olan Türkiye’de Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun yaptırdığı araştırma, Türkiye’de 4 kişilik ailenin mutfak masrafının bin 611 TL olduğunu ortaya koydu.

Yani Türkiye’deki asgari ücretli sadece mutfak masrafını karşılayarak aya 300 TL ile ekside başlarken Kuzey Kıbrıs’taki asgari ücretli aya bin 500 TL eksi ile başlıyor.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun görev süresi 3 Aralık 2015’te doldu

Ülkemizde asgari ücret son olarak brüt bin 730 ve net bin 487 TL olarak belirlenerek 1 Eylül 2015’ten itibaren uygulanmaya başlamış ve emekçi kesimlerin sert eleştirilerinin hedefi olmuştu.

2015 yılının son haftasında Türkiye Cumhuriyeti’nde 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olacak asgari ücretin 300 TL artış yapılarak bin 300 TL olarak belirlenmesi ile ülkemizdeki asgari ücretli çalışanların asgari ücrette artış beklentisi yükseldi.

Ancak bu beklentiyi karşılayabilecek Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun görev süresi 3 Aralık 2015 tarihinde dolmuştu.

Latifoğlu: “Hükümetin, asgari ücreti Bakanlığın belirleyebilmesi için oyalama taktiği uyguladığı yönünde endişelerim var”

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na bilgi veren Komisyonun işçi temsilcisi HÜR-İŞ’in Başkanı Yakup Latifoğlu, 3 Aralık 2015 tarihinde görev süresi dolan Asgari Ücret Saptama Komisyonu için kendilerinin ve Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası’nın 5’er temsilcisini belirleyerek bildirdiği ancak yılın son Bakanlar Kurulu toplantısında Komisyonun atanmadığı söyledi.

HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu’nda komisyonun atanmamasının altında bazı hesaplar olduğu endişesi hâkim… Latifoğlu, Asgari Ücretler Yasası Tasarısı’nda Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun 4 toplantı sonrasında asgari ücreti belirleyememesi durumunda ücretin Çalışma Bakanlığı’nca saptanmasını öngören değişiklik bulunduğunu belirterek, “Hükümetin, asgari ücreti Bakanlığın belirleyebilmesi için oyalama taktiği uyguladığı yönünde endişelerim var” dedi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir