ANA SAYFA / HABERLER / Havalimanlarının güvenliği de özelleştiriliytor!

Havalimanlarının güvenliği de özelleştiriliytor!

larnaca airport securityAnastasiadis Hükümeti sermaye sınıfının iştahını kabartan tüm kamusal alanları özel sektöre devretmekte kararlı. Bu yapılırken hem hizmet giderleri artırılacak hem de bu giderler yolculardan karşılanacak. Bununla birlikte bu hizmetleri yabancı işçilerin yapmasının önü açılıyor ve dolayısı ile örgütsüz ve ucuz işçiliğin de zemini hazırlanıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Ulaştırma ve Adalet bakanları Bakanlar Kurulu’na, Larnaka ve Baf hava limanlarının güvenliğini, hava limanlarının işletmecisi Hermes Airports şirketine devredilmesini, Hermes’le ivedilikle ek anlaşma yapmak üzere Ulaştırma Bakanı’nın yetkilendirilmesini önerdi.

Politis haberi “Hava Limanlarının Güvenliği Devletten Hermes’e… Yolculara Güvenlik Vergisi… Kişi Başına 4-6 Euro Yük… Polis Temsilcileri Temkinli” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Maliyet yolculara 

Ulaştırma ve Adalet bakanları tarafından Bakanlar Kurulu’na sunulan “gizli” öneriyi ele geçirdiğini belirterek öneri belgelerini fotokopisiyle birlikte yayımlayan gazete, hava limanlarındaki güvenlik hizmetlerinin polisten alınıp özele devredilmesiyle maliyetin, kişi başına ortalama 1.35 Euro-cent tutarındaki “güvenlik vergisinin” 4-6 Euro’ya çıkarılmasıyla “giden yolcuya” yükleneceğini yazdı.

Gazeteye göre hava limanlarının güvenliğinin özele devredilmesiyle ilgili karar önerisinin, teknik komite tarafından hazırlanan rapora ve raporda yer alan 4 senaryodan ‘polisin, Hermes’in sorumluluğundaki özel şirketle değiştirilmesini’ öngören 4’üncü senaryoya dayandırıldı.

Devredilmesi öngörülen alanlar

Teknik komite, polisten Hermes’e veya özel şirkete devredilebilecek yetkilerin bir de listesini yaptı. Özele devredilebilecekler şöyle sıralandı:

Hava limanlarının bütün noktalarına erişim, denetlenen bütün bölgelerde yükleme öncesi güvenlik kontrolü, verilen bagaj ve uçak yüklerinin güvenliği, stratejik noktaları gözetleme sistemi, hava taşımacılığı şirketleri tarafından talep edilebilecek ticari güvenlik hizmetleri, giriş belgesi verme-kontrol ve onayı, havaalanlarında devriye, yasadışı faaliyet veya tehdit durumlarında yasal önleme faaliyetleri planlama ve uygulama.”

Polisinin yetkisinde kalması önerilen güvenlik hizmetleri ise milli güvenlik ve terör faaliyetlerinin bastırılması için müdahale, hava korsanlığı veya diğer yasadışı faaliyetler, ceza gerektiren suç için tutuklama ve kovuşturma ve sabit nokta nöbetleri.

Raporu hazırlayan teknik komitedeki polis temsilcisi Haralambos Çappas, güvenlik hizmetlerinin devletten özele devredilmesi ile devletin ceza gelirlerini kaybedecek olması yanında, özel güvenlikçiler sadece patlayıcı, silah ve delici-kesici alet kontrolü yapacağından yasadışı döviz, altın, uyuşturucu, gümrüksüz tütün, v.b. giriş-çıkışlarının denetlenemeyeceğine dikkat çekti.

Özel personelin grev hakkı da olacağını savunan Çappas ayrıca, Hermes aracılığıyla güvenlik hizmetlerini üstlenecek şirketin yabancı da olabileceğini ve bütün personelini dışarıdan getirebileceğini vurguladı. Buna göre sermaye sınıfının sıklıkla başvurduğu yabancı ucuz işçi sömürüsünün bu alana da taşınacağı anlaşılıyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir