ANA SAYFA / HABERLER / Felek: “Özel sektörde sendikalaşma yüzde 0.5 bile değil”

Felek: “Özel sektörde sendikalaşma yüzde 0.5 bile değil”

DEV-İş Hasan FelekBir süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden Aralık ayında ödenmesi gereken, ancak henüz ödenemeyen 13’üncü maaş konusunun özel sektörde de gündeme gelmesini Kıbrıs Postası’na değerlendiren DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek, özel sektörde ilk önce 13’üncü maaşın değil, örgütlenme hakkının önemli olduğunu söyledi. Felek, “Özel sektörde sendikalaşma yüzde 0.5 bile değil”dedi. 13’üncü maaşın sendikal mücadele sonucunda kazanılan bir hak olduğunu ifade eden Felek, “Sıkıntının kaynağı belli. Türkiye’den gelen su ve Türkiye hükümetinin tehditvari bir yaklaşımı söz konusu. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil”diye konuştu.

Kıbrıs Postası muhabiri Deniz Abidin’in haberine göre, bir süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden Aralık ayında ödenmesi gereken, ancak henüz ödenemeyen 13’üncü maaş konusu özel sektörde de gündeme geldi. Kıbrıs Postası’na değerlendirmelerde bulunan DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek, özel sektördeki örgütlenmenin sürekli gündemde olduğunu belirterek, 13.ncü maaşın 1950’li yıllardan beri Kıbrıs’ta uygulanan bir hak olduğunu söyledi. 13.ncü maaşın sendikal mücadele sonucunda kazanılan bir hak olduğunu ifade eden Felek, sendikanın başarılarıyla 13.ncü maaş hakkının tüm iş yerlerinde uygulanmaya başlandığını anlattı.

Felek: “Türkiye hükümeti tehditvari bir yaklaşım içinde”

Felek, 13’üncü maaşın DEV-İŞ’in örgütlü bulunduğu 10 belediyenin 8’inde ve bazı iş yerlerinde ödendiğine dikkat çekerek, kamuda ise Aralık ayında ödenmesi gereken 13’üncü maaşın henüz ödenmediğini belirtti. Felek şunları söyledi: “Sıkıntının kaynağı belli. Türkiye’den gelen su ve Türkiye hükümetinin tehditvari yaklaşımı söz konusu. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil”

“Tüm çalışanların toplu iş sözleşmesi yapma hakkı vardır”

DEV-İŞ Başkan Vekili Felek, “Özel sektörde sendikalaşma yüzde 0.5 bile değil” diyerek, sendikanın olmadığı yerde 13’üncü maaş ödemesi yapan iş yerinin yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Felek, amaçlarının özel sektörde sendikalaşmayı artırmak ve insanca yaşayabilecek maaş ve ücret hakkını sağlamak olduğunu ifade ederek, “sendikalaşma temel bir haktır. Tüm çalışanların toplu iş sözleşmesi yapma hakkı vardır. Ancak, toplu iş sözleşmesi hakkı işverenler tarafından engellenmektedir. Özel sektörde ilk önce 13’üncü maaş değil, örgütlenme hakkı önemlidir. DEV-İŞ bu yıl da gereken çabayı ortaya koyacaktır. Aktif olarak çalışmayı sürdürecektir”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir