ANA SAYFA / HABERLER / Cenazeler uğurlandı katliamlar sürüyor

Cenazeler uğurlandı katliamlar sürüyor

12Ocak2016_Cenaze_Sirnak_3Şırnak’ta, katledilenlerin cenazesini alabilmek için binlerce kişi 12 Ocak günü öğleye doğru Şırnak Devlet Hastanesi önünde toplandı.

Günlerdir hastanede tutulan 12 kişinin cenazesini alan halk, sloganlarla Nalaro Mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. “Şehid Namirin”, “Bijî Serok Apo” ve “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları ile süren yürüyüş sonunda mezarlıkta kitlesel bir cenaze töreni düzenlendi.

Giriş çıkışların yasak olduğu Şırnak’a cenaze törenine katılmak için gelen DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Başkanı Emine Ayna, HDP’li milletvekillerinin önü Eruh yolunda kesildi ve şehre girmelerine izin verilmedi.

Seve Demir’in ailesinin de yer aldığı heyetten sadece Seve’nin annesinin cenazeye katılmasına izin verildi.

Van’da infaz edilen 12 genç için de dün cenaze törenleri yapıldı. Malatya Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından 11 Ocak akşamı memleketlerine gönderilen gençlerden Fuat Akdemir Diyarbakır’da, Şaban Günay Van’da ve Ahmet Özer ise Adıyaman’da binlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Sur’da da katledilenlerin cenazelerini teslim almak için bir heyet gitti. 23 Aralık’ta katledilen İsa Oran, Mesut Seviktek ve yine 30 Aralık’ta katledilen 16 yaşındaki Ramazan Öğüt ile yasağın 38’inci gününde Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Süleyman Nazif İlkokulu yakınlarında katledilen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un aileleri 11 gündür İHD Amed Şubesi’nde çocuklarının cenazelerini alabilmek için açlık grevi yapıyordu.

Yüksekova’da Toma ile katliam

Yüksekova’da ise dün sabah saat 11.00 civarında Eczaneler Sokağı’ndan çıkan bir TOMA, 50li yaşlardaki Hasan Han’a çarpıp, kafasının üzerinden geçerek katletti. Olay duyulur duyulmaz binlerce kişi olay yerine toplandı, TOMA taş yağmuruna tutuldu.

Taşa tutulan TOMA aracı Hükümet Konağı bahçesine çekilirken, bölgeye çok sayıda zırhlı araç gönderildi.

Halk cenazenin başında ambulansı beklerken, özel harekat otomatik silahlarla uzun süre havaya ateş açtı. Halkın öz savunmasını alan gençler de taş, buz parçaları, kartopu ile zırhlı araçlara fırlattı, uzun süre “Katil devlet” ve “PKK intikam” sloganları atıldı. Kitleye gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli su ile saldırıldı.

Bastonu ve lastik ayakkabıları kanlar içinde kalan yaşlı adamın cenazesi, ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra, çatışmalar artarak sürdü.

Kaynak: Mücadele Birliği

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir