ANA SAYFA / HABERLER / Sendikacılar ölümlerinin 33. yılında anıldı

Sendikacılar ölümlerinin 33. yılında anıldı

Sendikacilar anma 2016Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Birinci Genel Başkanı Necati Taşkın, Yön-Sen Genel Sekreteri Artemel Karal ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Erdoğan Sonsal, ölümlerinin 33. yıldönümünde mezarları başında anıldılar.

33 yıl önce Gazimağusa’daki sendikal bir toplantıya katılmak için seyahat ederken geçirdikleri trafik kazası sonucu yaşamını yitiren sendikacılar için, Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki mezarları başında anma töreni düzenlendi.

Törene Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer de katıldı.

Törende, bir dakikalık saygı duruşunun ardından Arslan Bıçaklı yaptığı konuşmada, Taşkın, Karal ve Sonsal’ın “çalışma hayatına iz bırakan arkadaşlar” olduğunu söyledi.

Konuşmasında sendikacılara, “çalışma hayatının; Taşkın, Karal ve Sonsal’ın bıraktığı yerden daha iyi bir yerde olduğunu, işçi haklarının genişletildiğini, Kamu Çalışanlarının Maaş Ücret ve Diğer Ödeneklerini Düzenleyen Yasanın kaldırıldığını, asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin mutfak giderlerinin üzerinde olduğunu ve 13’üncü maaşların zamanında ödendiğini” söylemeyi çok arzu ettiğini kaydeden Bıçaklı, “ülkeyi yönettiğini zannedenler ülkeyi öyle bir hale getirdi ki ülke bitmiştir. İşçisi, memuru, öğretmeni, hayvancısı, tarımcısı; ülke bitmiştir” şeklinde konuştu.

Bıçaklı, çalışma hayatında yasaların uygulanması için çalışanların eylem yaptığı bir noktaya gelindiğini söyledi.

Hükümet temsilcilerinin kaynak sıkıntısı gerekçe göstermesine de atıfta bulunan Bıçaklı, siyasilerin seçimlerde yönetime talip olurken ülkenin sıkıntılarını bilerek talip olduğunu o nedenle, “mazeret üretemez çare üretmek zorundadırlar” dedi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir