ANA SAYFA / HABERLER / İHD: Türkiye’de 2015 yılında en az 1730 işçi öldü

İHD: Türkiye’de 2015 yılında en az 1730 işçi öldü

ihd-calisma-yasami-komiyonu-basin-toplantisi-12-01-16--003-AAİHD İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu, düzenlediği basın toplantısıyla işçi ölümlerine dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu 2015 yılı iş cinayetlerine dair basın toplantısı yaptı. Komisyon, 2015’te en az 1730 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini belirtti.

Toplantıda konuşan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Osman Özkan 2015 yılının iş cinayetleri, işten atmalar, düşük ücretler ile geçtiğini belirtti. Özkan, sigortasız çalışmanın yaygınlaştırıldığını, özellikle tekstilde patronların işçilere “sigorta isteyip, istemediğini” sorduğunu, sigortalılara daha az maaş verildiğini vurguladı.
Katliamdan sonra bir de işten atma

Konuşmasından sonra basın metnini okuyan Özkan, yasal bir hak olan sendika seçme hakkının kullanılması durumunda işçilerin işten atmalarla karşılaştığına dikkat çekti. Basın metninde Munzur Su’da sendikalı oldukları için 25 işçinin, Niğde Koyunlu Halı ve İplik fabrikasında 116 işçinin işten atıldığı belirtildi. Soma Katliamı’ndan sonra insanca yaşamak isteyen 1.800 işçinin İmbat Madencilik tarafından işten atıldığına dikkat çekilen açıklamada 2016’nın ilk günü de 3 karayolu işçisinin, bir de gece bekçisinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği ifade edildi.

“Elektrik direği üstünde keskin nişancıya hedef oldu”

Kürt ilerindeki savaşta en çok işçi ve emekçilerin öldürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, sağlık emekçilerinin de keskin nişancılara hedef olduğu belirtilerek, katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural örnek verildi. Tamirat için direğe tırmanan Telekom işçisinin bile direkteyken keskin nişancılar tarafından vurulduğu belirtilen açıklamada, işçinin kolunu kaybettiği ifade edildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre AKP döneminde en az 16.476 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğine ve bu sayının neredeyse bir ilçe nüfusu kadar olduğuna dikkat çekildi. “Gizli katliam” gibi olan meslek hastalığı sonucu ölümlerin ise iş cinayeti sayılmadığı, kimi kaynaklara göre meslek hastalığı nedeniyle yılda 20 bin işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ucuz işgücü olarak en çok Irak, Suriye, ve Afganistanlıların kullanıldığı belirtilen açıklama “Siyasi iktidarı sorumluluklarını yerine getirmeye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili hükümlerine uymaya çağırıyor, konunun takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz” ifadeleriyle sonlandırıldı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir