ANA SAYFA / DÜNYA / Güney Kore: İşçi sendikaları üzerindeki hükümet baskısı büyüyor

Güney Kore: İşçi sendikaları üzerindeki hükümet baskısı büyüyor

guney-kore-sendikalar-baski-AA

Han Sang-gyun 16 Kasım’da sığınmış olduğu Seul’daki Budist tapınağı bırakarak 10 Aralık’ta polise teslim olmuştu.

Han, tutuklanmasını takiben, polis tarafından izinsiz gösteri düzenlemek, trafiği kesmek ve özel mülke zarar vermek de dahil olmak üzere sekiz farklı suçla suçlanmıştı. Ancak bir hafta sonra cezası 10 yıla kadar çıkabilen bir suç olan isyana teşvik suçu da listeye eklendi.

Ocak ayının ilk haftasında mahkemeye sunulmuş olan dava dosyasında ‘isyana teşvik’ suçu yer almazken Seul Merkez Savcılığı soruşturmanın ilerleyen döneminde sadece Han’ın değil başka sendika liderlerinin de bu suçla yargılanabileceğini açıkladı.

İsyana teşvik suçlaması diktatörlük karşıtı gösterilere katılan eylemcileri bastırmak için General Chun Doo-hwan döneminde sıklıkla kullanılıyordu. Sendikal hareketi sindirmek için başlatılan tutuklama dalgası ile birlikte 1986’dan beri kullanılmayan bu yöntem tekrar hayata geçiriliyor.

14 Kasım’da KCTU tarafından düzenlenen ve 130.000 kişinin katıldığı gösteriler polis provokasyonuna sahne olmuştu. Adalet bakanı Kim Hyeon-ung bütün göstericileri tehdit ederken polis, mahkemenin yürüyüşlerin engellenmesine karşı verdiği kararı hiçe sayarak otobüslerden barikatlar kurmuştu. Şimdi ise hükümet bizzat kendisinin sorumlu olduğu olayları bahane ederek sendikaları yok etmeye çalışıyor.

Hükümet, işverene işçileri istediği zaman işten atma yetkisi tanıyan yeni iş yasası reformuna ve Başkan Park Geun-hye’nin babası da dahil olmak üzere Güney Kore’nin geçmiş diktatörlerini aklayacak şekilde resmi tarihin yeniden yazılmasına karşı yükselen halk muhalefetini bastırmak için medyayı da seferber etmiş durumda. İktidardaki Saenuri Partisi gösterileri engellemek için eylemlerde maske takılmasını yasaklamak da dahil olmak üzere yeni ‘anti-terör’ yasalarını da geçirmeye çalışıyor. Polis 21 Kasım’da KCTU merkez binasını basmış ve bir çok sendika liderini tutuklamıştı. Yeni ‘anti-terör’ yasaları, yandaş medya, tutuklamalar ve davalar ile işçi sendikaları kriminalize edilmeye ve bastırılmaya çalışılıyor.

Tutuklamaları takiben 16 Aralık’ta Hyundai ve KIA Motors fabrikalarında 4 saatlik iş bırakma eylemleri gerçekleştirildi, 19 Aralık’ta ise KCTU hükümete ve Han’ın tutuklanmasına karşı Seul’de bir gösteri düzenledi. Bu arada dünyanın farklı yerlerindeki sendikalar da eylemler düzenleyerek baskı altındaki Güney Kore sendikalarıyla dayanışma gösteriyor. 11 Aralık’ta Uluslararası Ulaşım işçileri Federasyonu yaptığı açıklama ile Güney Kore sendikaları ile dayanışma çağrısında bulundu. 5 Ocak’ta ise Japon İnşaat Ulaşım İşçileri Sendikası’ndan temsilciler, üyeleri tutuklamış olan Kore İnşaat İşçileri Sendika’sı ile görüştü. Japon İnşaat Ulaşım İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Koyano, Abe ve Park hükümetlerinin çok benzediğinin altını çizerek her iki ülkenin işçilerinin birlikte mücadeleyi yükseltmeleri gerektiğini ifade etti.

Kaynak: isyandan.org

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir