ANA SAYFA / DÜNYA / Hollanda: VDL Nedcar ve DAF’ta 24 saatlik grev

Hollanda: VDL Nedcar ve DAF’ta 24 saatlik grev

hollanda-nedcar-daf-grev-08-01-16--006-AAHollanda’daki Nedcar ve DAF fabrikalarında bir günlük grev yapıldı.

Hollanda’da 28 Nisan 2015’te büyük metal sektörü TİS sürecinin tıkanmasayla başlayan grevler devam ediyor. 2015’in sonunda açıklama yapan FNV sendikası, görüşme veya anlaşmaya varılmazsa grev ve eylemler devam edecegini duyurmuştu. Patron sendikası FME ve bazı büyük metal işyerleri oyalama ve sözlü açıklamaların ötesine geçmediler. Bütün söylevleri mağduriyet açıklamaları. Bir çok işyerinde önceden programlanmış eylem çizelgesi yeni yılın hemen başında yürürlüge girdi. İlk elden VDL Nedcar işçileri aldığı kararı 4 Ocak 2016’da Nedcar kadro üyeleri, 8 Ocak 2016’da 24 saat greve gidileceğini açıkladılar. Daha önceden kadro toplantılarında metal fabrikaları arası kardinasyonu sağlamak için tartışmalarda aynı tarihlerde greve gitme veya ülkesel düzeyde grevlerin örgütlenmsi kadrolar tarafından vurgulanıyordu.

FNV’den DAF işçilerine, Nedcar’la dayanışma çağrısı

FNV yönetimden DAF-FNV Kadro üylerine gelen e-mail’de Nedcar’da 8 Ocak’ta yapılan grevle dayanışma için DAF’ta da aynı gün grevin örgütlenmesi çağrısı vardı. Sendika çalışanları ulaşabildigi kadroları telefonla arıyarak ortaklaşa yapılmak istenen grevle ilgili bilgilendirdiler. Daha önceden VDL Nedcar gibi metal fabrikalarının da içinde olduğu yerlerle ortaklaşa grevlerin örgütlenmesi önerilmişti, tartışılmıştı. Ama bu konuda somut olarak her hangi birisiyle grevin örgütlenmesi kararlaştırılmamıştı. Onun için DAF-FNV kadroları bu karara büyük tepki gösterdiler. Bu grevin örgütlenmesi çalışmasına katılmıyacaklarını belirttiler. E-mail üzerinden yapılan tartışmalarda net bir sonuca varılmadı. 6 Ocak’ta iki DAF-FNV işçi temsilcisiyle görüştük. Durum değerlendirmesi yaptık. Ulaşabildigimiz kadroların eleştiri ve önerilerini dinledik. Birkaç temsilciye daha ulaştık, durumu geniş değerlendirdik. Temsilcilerden biri ülkesel düzeyde TİS görüşmelerine katıldığı için, onun bu konuda daha geniş bilgisi vardı. Şunları söyledi: “Sendikanın verdigi bilgi daha önceden ortak grevin örgütlenmesi önerisi gelmişti, biz de bu konuda sorun olmaz diye düşündük ve onun için böyle bir kararı aldık. Özür diliyoruz, bu konuda yanlış yaptık, ama kadroların bu kadar tepki göstereceğini beklemiyorduk.”

DAF-FNV kadrolarına grevi sahiplenme çağrısı

Alınan kararı doğru bulmadığımızı, bu konuda yönetici arkadaşın “özür diliyorum kendi başıma karar verdigim için yanlış yaptım” sözlerini samimi bulduğumuzu ve şimdi artık tartışmayı bir kenara bırakıp grevin örgütlenmesi ve başarısı için seferber olunması gerektiğini belirttik. Bütün kadrolara kısa bir metin yazarak e-mail üzerinden ilettik. 7 Ocak’ta da gece, gündüz ve akşam vardiyalarında kapılarda bildiri dağıtımı için çağrı yaptık. Ve bu konunun 19 Ocak’ta yapılacak kadrolar toplantısında geniş anlamda tartışılması gerektiğini belirttik. “Gün birlik ve grevi başarılı bir şekilde örgütleme günüdür, tersi kötü sonuçlara götürecek onarılması zor sorunlar yaratır. 7 Ocak’ta sabah saat 06.00’da ana giriş kapısında olacağız” dedik. Bu metin kadrolarda iyi bir etki bıraktı. Anında gelen reaksiyonlarla bizimle aynı düşüncede olduklarını bildiren kadrolar göreve koyuldular. Sabah giriş kapısında buluştuğumuzda kadrolar yazdığımız metinin çok yerinde olduğunu belirttiler. Bildiriler gündüz ve gece vardiyalarında işçilere ulaştırıldı. İşçiler tarafınfan coşkuyla karşılandı.

8 Ocak: DAF ve VDL Nedcar’da grev günü

8 Ocak’ta DAF ana giriş kapısında grev için büyük bir çadır kurulmaya başlandı. Saat 06.00’da biz kadrolar giriş kapısının önünde grev çadırında toplanmaya başladık. FNV sendikasının bayrak, grev pankartı ve flamalarını görünecek biçimde astık. Grev çağrı bildirilerinde işçilere saat 09.00’dan itibaren gelmeleri belirtilmişti. Ama birçok işçi erkenden gelmeye başladı. Servislerden inen işçiler gruplar halinde grev alanına geldi. Yeni bir yılın başı ve giderek uzayan TİS mücadele süreci işçilerde daha bir yakınlaşmayı, güveni ve kararlılığı yansıtıyordu. İşçiler bölükler halinde gelmeye başladı. Bugüne kadar yapılan grevler toplam olarak 12 gün sürdü. Bu zaman içinde greve katılanların bazıları dökülmüştü. Süreç içinde yeni işçiler mücadele sürecine katılmıştı. İşçiler dökülen işçi arkadasları ile ilgili sohbetler ediyorlardı. DAF yönetiminin nasıl havuç-sopa politikası izledigini ve bu konuda bilinçsiz ve iradesiz olanların nasılda mücadelenin dışına düştüklerini tartışıyorlardı. İşçiler kendi aralarında hararetli tartışmalar yürütüyordu.

İşçiler soruyorlardı: Kaybedersek ne olacak? Biz de “durumu değerlendirir, doğrulur yeniden başlarız” dedigimizde işçiler yumruklarını kaldırarak “mutlaka kazanacağız” diyorlardı.

Coşkulu ve kararlı katılım

İşçiler grev çadırında toplanmaya başladı. Saat 09.30’da FNV sendika bölge yönetiminden VDL Nedcar sorumlusu Peter Reniers kürsüye çıkarak işçilere yönelik bir konuşma yaptı. Petra kısaca TİS sürecine değindi. Ve şunları söyled: “Patron sendikası FME bugüne kadar anlaşmaya yanaşmadığı için grev ve eylemler devam ediyor. Metal sektörü Hollanda da en fazla kar yapan bir sektör fakat işverenler karlarına daha fazla kar katmak için 0 (sıfır) sözleşme veya düşük bir anlaşma ile süreci idare etmeye çalışıyorlar. Birlikte mücadele edersek mutlaka kazanacağız. Grevler ve eylemler yaygınlaşarak sürecektir.” Ardından dev ekranda Nedcar işçileri ile internet üzerinden canlı bağlantı kuruldu. Karşı tarafta Nedcar işçileri büyük bir coşkuyla dayanışma sloganları atarak biz DAF işçilerini selamladılar. FNV bölge yönetiminden DAF sorumlusu Petra Bolster ekranda DAF işçilerini selamladı ve mücadeleci duruşumuzdan dolayı bizimle gurur duyduğunu söyledi. “Siz DAF işçilerinin tecrübe ve mücadelesini Nedcar işçilerine anlatıyorum, burda da büyük bir coşku ve kakarlılık var. Nedcar işçileri orada grev anında aldıkları kararla 11 Ocak 2016 Pazartesi günü yeniden 24 saat greve gideceğini kararlaştırdılar” dedi. DAF ve Nedcar işçileri birbirini selamlıyarak birlik ve dayanışma sloganları attılar. Nedcar’da binden fazla işçi grev formu doldurarak greve katıldı. DAF’ta 800’den fazla işçi grev formu doldurarak greve katıldı. Ülkesel ve bölgesel düzeyde TV ve basın büyük ilgi gösteriyordu.

Handikap, tuzak ve olanaklar

Metal sektörü 7 ayı askın bir süredir TİS sürecinde anlaşma sağlanmadığı için grevler ve eylemlerle devam ediyor. Grev ve eylem deneyimi Avrupanın diğer ülkelerine göre daha az olan Hollanda işçileri hızla bu süreci yaşıyor ve önemli deneyimler kazanıyor. 2015 yarısından itibaren başlayan grevler yıl sonuna kadar devam etti. DAF’ta yıl sonu işçilerin kişisel çalışma ve fonksyonları değerlendirmeleri yapıldı. (Bunlar yılda bir kez yapılan değerlendirmedir)Yasal olarak grev ve eylemlerin yıl sonu değerlendirmelerin dışında tutulması gerekiyor. Ama ne var ki patron hiç de buna uygun davranmıyor. Zayıf ve bilinçsiz işçileri havuç politikasıyla kişisel beklentilere sokuyor. Ya da sınıfın birlikte hareket etmesinden koparıp bireysel kurtuluş beklentisine sokuyor. Taşeron işçilerine kadrolu kontrat şantajı yaparak koparıyor, korkutuyor. Bazı kısımlarda ustabaşlarının katıldığı grev ve eylemlerde bazı bölümlerin grev günleri durma noktasına geldiğini biliyoruz.

Onun içinde bazı kişilerle birebir görüşerek havuç-sopa politikası uygulamalarına gidiliyor. Bazı bölümlerde bu santaj ve baskılar etkilide oluyor. Bunun tersi olan bölümler de var. DAF yönetiminin gösterdiği bu davranış biçimine karşı sağlam duruş gösterenler de var. İkinci olarak birçoklarında yeni görevler ve ücretlerinde kısmı artışlar kullanılıyor. Bazılarına mesleklerinde yükselme ve yeni sorumluluklar verme vaadlerinde bulunuluyor. Bu türden vaatler bilinçsiz işçilerde beklentileri arttırıyor.

Buna karşın, “Biz kendi hakkımızı istiyoruz. Yalvararak ve ya yağcılık yaparak birysel çıkarlarımız için bir yerlere gelmektense, hep beraber her kesin hak ettiği kendi işini ve ücretini alacağı çalışma koşullarını yaratmak istiyoruz. Bu da ancak ortak mücadeleyle olur” diyen işçiler de var. Handikap ve tuzaklar bütün TİS sürecinde yaşanmış ve işçiler bu konuda az çok tecrübe sahibi olmuşlardır. Onun için haklarını mücadeleyle alacağına inanan işçi kitlesi giderek çoğalıyor. Zaten grevlerin bel kemiğini de bu işçiler oluşturuyor.

Saldırı, zorluklar ve ihtiyaç

İşçi ve emekçilere karşı, uzun yıllardır sürdürülen sosyal, ekonomik, politik yıkım saldırıları toplumu hayli yoksullaştırmış. İşsizlik ciddi bir endişe konusu. Ücretlerin giderek yaşam standartlarının altında kalması yaşam şartlarını zorluyor. Sağlık, konut, eğitim, ulaşım bir bütün olarak yaşam hakkı kapitalist sistemin kar getirecek ticari çarkına bağlanmış. Geçmişte kazanılan haklar birer birer gaspediliyor. Sendikalar, liberal sosyal-demokrat partiler işçi, emekçi ve genel olarak toplumun yaşam standardının yükselmesi için ciddi bir çaba ve varlık gösteremiyorlar. Sadece saldırı paketlerini yasal çerçeve sınırları içinde izlemekle yetiniyorlar. İşçiler başta olmak üzere toplumda ciddi bir gelecek ve yaşam korkusu var. Bir işçi işini kaybettiginde, eşini, evini, çocuğunun gelecegini, sağlığını vb birçok şeyini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. 1 Ocak 2016’da üçüncü aşaması tamamlanan yasal işten çıkışlar giderek toplumu korkutuyor. 1 Temmuz 2016’da dördüncü aşaması (son aşama) ile birlikte işten çıkışlar tamamen yasal bir statüye kavuşmuş olacak. Bu, korkulu bir yaşamı topluma dayatıyor. Burjuvazi hep taşeronluk sistemini moderen ve özgür çalışma biçimi olarak topluma sunuyor ama aslında tam bir köleleştirme sistemidir.

Gerçek özgürlük, korkusuz yaşamaktır! Bütün bunlar için başta işçi sınıfını bilinçlendirecek, ona yöne verecek, işçi sınıfı öncülüğünde toplumu peşinden sürüklüyecek gerçek bir sınıf partisine ihtiyaç olduğunu hayatın her alanında hissetmemek mümkün değildir. Ülkede ve dünyada yaşanan bütün saldırı ve olaylara karşı bir sınıf bilinciyle olayları degerlendirmek. İşçi sınıfını kendi davası için savaştırmak ancak gercek bir sınıf partisiyle mümkündür.

A. Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi temsilcisi

11 Ocak 2016
Eindhoven / Hollanda

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir