ANA SAYFA / HABERLER / Devlet katilleri korumaya devam ediyor

Devlet katilleri korumaya devam ediyor

ethem-dava-yeniden-basladi-AAEthem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin dava yeniden görülmeye başlarken duruşmada alınan karar doğrultusunda katil polis Ahmet Şahbaz tutuksuz yargılanmaya ve SEGBİS ile mahkemeye katılmaya devam edecek. Bir sonraki duruşma 4 Nisan’da görülecek.

Haziran Direnişi’nde Ankara’da polis Ahmet Şahbaz tarafından Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin dava Yargıtay’ın bozma kararının ardından bugün yeniden başladı.

“Güvenlik” gerekçesiyle Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına, katil polis SEGBİS üzerinden katılırken, adliye binası çevresi polis ablukasına alındı. Haziran Direnişi’nde katledilenlerin aileleri, emek ve demokrasi güçlerinin de aralarında bulunduğu mahkemeyi izlemeye gelenler, polis tarafından engellenirken, bir süre sonra mahkeme heyetinin kararıyla, gelenler salona alındı.

“Katiller korunuyor, yeni katliamların önü açılıyor”

Davada Yargıtay’ın kararına dair iki tarafın da görüşleri alındıktan sonra, Ethem’in avukatları katil polis ve mahkeme sürecine dair değerlendirmelerde bulunarak taleplerini mahkemeye iletti. Dava sürecinde alınan kararlar -polisin korunması, devletin birçok kurumuyla sürece dahil olması vb.- itibarıyla davanın politik bir dava olduğunun altı çizildi. Öte yandan bu adaletsizlik sonucu sürecin yargının itibarının kalmadığı dile getirildi. Av. Kazım Bayraktar, bugün Dilek Doğan’ın yanı sıra Kürt halkına yönelik katliamların, bu infazların cüretinin ardında katil polis Şahbaz’a tahliye kararı verilmesi olduğunu dile getirdi.

SEGBİS’in hukukta yüz yüzelik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan Av. Murat Yılmaz da, katil polisin mahkemeye getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ethem’in avukatları ayrıca katilin tutuklu yargılanması talebinde de bulundu.

Katil polisin avukatları ise “kahraman polisimize hakaret ediliyor” ifadeleriyle Ethem’in annesi Sayfi Sarısülük’e “terör propagandası” suçlamasıyla saldırmaya kalktı.

Mahkeme heyeti Ethem’in avukatlarının talebini reddederek katilin tutuksuz yargılanmaya devam etmesi ve SEGBİS’le duruşmalara katılması kararlarına hükmetti. Ayrıca görüntülerin ve bilirkişi raporlarının incelenmesi, tanıkların dinlenmesi, gerekirse yeni raporların hazırlanması kararlarıyla birlikte davayı 4 Nisan tarihine erteledi.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir