ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun özelleştirme planı netleşiyor, sendikalar plana karşı!

Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun özelleştirme planı netleşiyor, sendikalar plana karşı!

AIK_CyprusAnastasiadis Hükümeti’nin Kıbrıs Elektrik Kurumu AIK’in özelleştirilmesi için devreye soktuğu yeni planın detayları ortaya çıkıyor. Kurumda örgütlü sendikalar ise bugün toplanarak konuyu değerlendirdi. 

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu’nun da görüş birliği ile bakanlığının Troyka ile vardığı anlaşmayı onaylaması için Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na sunacak.

Lakkotripis yaptığı açıklamada önerinin bir yandan kurumun özelleştirilmesi genelgesinin geri çekilmesini diğer yandan da iki ayrı varlığa bölünmesini öngördüğünü söyledi. Bu iki varlıktan biri ağ diğeri de sağlayıcı olacak. Enerji Bakanı’nın ifadesine göre 2016 yılı içinde Meclis’e bu değişiklikleri öngören yasa tasarısı sunulacak. Kurumun bölünme işlemi 2017 yılı sonuna kadar da tamamlanacak. Bakan bu arada kurum çalışanlarının kazanılmış haklarının bu süreçten olumsuz olarak etkilenmeyeceğini ve herkesin yarı resmi kamu kuruluşu çalışanı sıfatının devam edeceğini iddia etti.

Kıbrıs Elektrik Kurumu’nda örgütlü beş sendikanın yetkilileri ise bugün düzenledikleri basın toplantısında, Kurumun ikiye ayrılmasına karşı olduklarını açıkladılar ve kurumun sahiplik açısından ikiye ayrılmasının, özelleştirmenin ilk adımı olacağının altını çizdiler.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir