ANA SAYFA / HABERLER / ‘Faili devlet olan tüm katliamların sorumluları hesap versin’

‘Faili devlet olan tüm katliamların sorumluları hesap versin’

Cumartesi AnneleriKaybedilen yakınlarının faillerin ortaya çıkartılıp yargılanması için 563’üncü kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 1996’da gerçekleştirilen Güçlükonak katliamına dikkat çekerek, “Güçlükonak’tan Sur’a faili devlet olan tüm katliamların sorumluları hesap versin” çağrısı yaptı.

Cumartesi Anneleri, devlet tarafından kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 563’üncü haftasında bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Failler belli, kayıplar nerede?” yazılı pankart ve “Barış istiyoruz” dövizleri açan Cumartesi Anneleri, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel ve Alevi kadınların da destek verdiği eylemde, Kürdistan’daki katliamlara dikkat çekilerek, 1996’da Güçlükonak’ta gerçekleştirilen katliamın hesabı soruldu.

‘Dünkü katliam zihniyetiyle bugünkü aynı’

Eylemde ilk olarak Ankara’da 12 Eylül 1994 tarihinde gözaltına alınarak kaybedilen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin konuştu. Konuşmasına, 20 yıl önce işkence edilerek katledilen Metin Göktepe’yi anarak başlayan Bilgin, haftalardır adalet arayışını sürdürdüklerini, ancak bu adalet arayışları sonucunda sorumluların hesap vermediğini söyledi. Dün katliam gerçekleştiren zihniyet ile bugün Kürdistan’da katliam gerçekleştiren zihniyetin aynı olduğuna dikkat çeken Bilgin, “Hitler faşizmini yaşatmak istediklerini kendileri ifade ediyor. Hitler faşizminden hesap vermesini isteyeceğiz” diye konuştu.

‘AKP’liler mutlu musunuz?’

Bilgin’in ardından 12 Eylül darbesinin ardından gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır konuştu. Kürdistan’da yaşanan sokağa çıkma yasaklarına değinerek, Kürdistan’da insanların evlerinin birer hapishaneye dönüştürüldüğünü söyleyen Kırbayır, AKP’ye oy verenlere, “Oluşan tablodan mutlu musunuz?” diye sordu.

Kanar: Cesaretli savcılar harekete geçsin

Güçlükonak Katliamı’nda yaşamını kaybedenlerin ailelerinin avukatlarından Ercan Kanar ise yıllarca verdikleri hukuk mücadelesi sonucunda açılan soruşturmaların sonuçsuz kaldığına değinerek, “Bu ülkenin güçlü, cesaretli savcıları nerede? İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı olmaz. Savcıları bu katliamın sorumlularını yargılamak üzere göreve çağırıyorum” dedi.

O dönemki ana akım medyayı da eleştiren Kanar, gerçeklerin gündeme getirilmediğini ve katliamı PKK’nin yaptığı iddiası ile haberler yaptıklarını söyledi.

‘Katliamı devlet yaptı’

Güçlükonak katliamında yaşamını yitiren Ahmet Kaya’nın kızı Emine Kaya ise katliamı devletin yaptığından kuşkularının olmadığını söyledi ve ekledi: “İnsan hayatından hiçbir şey önemli değildir. Barış istiyoruz. Barıştan önemli bir şey yoktur. Dün medya Güçlükonak’ı yanlış yazdı, bugün de Cizre’de Silopi’de olanları yanlış yazıyorlar. Biz biliyoruz bu katliamı PKK değil devlet yaptı.”

‘Cezasız bırakanlar hesap vermelidir’

Haftanın basın açıklamasını ise Cumartesi İnsanları’ndan sinema oyuncusu Nur Sürer okudu. Katliamın üzerinden 20 yıl geçtiğini söyleyen Sürer, katliamdan sonra dönemin bakanlarından Adnan Ekmen’in, “Olayı araştırınca arkasından devlet çıktı. PKK’nin değil JİTEM’in işiydi, söylemedik” cümlesi ile katliamı devletin yaptığını itiraf ettiğini anımsattı. “Güçlükonak katliamının faili devlettir” diyen Sürer, “Bu katliamı planlayanlar, uygulayanlar, örtbas edenler, gerçeği değiştirerek toplumu yanlış bilgilendirenler hesap vermelidir. Bu katliamı cezasız bırakanlar hesap vermelidir. Güçlükonak’tan Sur’a faili devlet olan tüm katliamların sorumluları hesap versin” diye konuştu.

Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Kaynak: DİHA

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir