ANA SAYFA / HABERLER / Esedullah Timi IŞİD’in özel birimi çıktı

Esedullah Timi IŞİD’in özel birimi çıktı

Esedullah TimiÖzyönetim ilan edilen kentlerdeki katliam ve yazılamalarla ismi duyurulan Esedullah Timi’nin Rojava’nın Minbic kentinde IŞİD(DAİŞ)’in bir yıl önce kurduğu özel bir birim olduğu ortaya çıktı.

AKP’nin özyönetim ilan edilen Kürdistan kentlerinde katliamlara imza atan Esedullah Timi’nin IŞİD (DAİŞ)’in içindeki bir birim olduğu ortaya çıktı. Özelikle Diyarbakır’ın Silvan ve merkez Sur ilçelerindeki yazılamalarla isimlerini duyuran timin, IŞİD işgalindeki Rojava’nın Minbic kentinde özel eğitim birimi olduğu açığa çıktı. Minbicli bir Kürt olan M.E.S., kaçırılan eşi ve çocuğunu bulmak için ulaştığı çete lideri Sadiq El Sadiq’in, “Çocuğunu ve eşini kaçıranlar ‘Feriq-i Esedullah (Esedullah Timi)’ ise yapacak bir şey yok. Çünkü biz bunları özel görevlendirmişiz” dediğini aktardı.

‘Seni emirlerinin yanına götüreyim’

Minbic’te 12 yaşındaki oğlu ve eşi IŞİD çeteleri tarafından kaçırılan M.E.S., 18 Aralık’ta evde olmadığı bir saatte çetelerin evini bastığını ve bir oğlu ile eşini kaçırdıklarını söyledi. 6 çocuğu olduğunu ancak IŞİD baskın yaptığı sırada evde sadece 2 kız çocuğu, 12 yaşındaki oğlu ve eşinin bulunduğunu belirten M.E.S., başına gelenleri şöyle anlattı: “Ben çarşıdayken, Arap olan bir komşumuzun çocuğu gelip bana çeteler sizin eve girmişler. Ben koşarak gelinceye kadar çocuğumu ve eşimi alarak götürmüşler. Peşlerinden dışarı çıktım ama yetişemedim. Bir gün sonra çetelerin emirlerini tanıyan ve onlarla ilişkide olan birinin yanına gittim, beni onlarla buluşturmaları için yalvardım. O da bana ‘Bir şey yok, onlar iyidirler geri getirirler, getirmezlerse yarın gel seni emirlerinin yanına götüreyim’ dedi. Ben de çaresiz eve geri döndüm.”

DAİŞ’in özel birimi: Feriq-i Esedullah

Çocuklarının o gün getirilmediğini ve bir gün sonra tekrar aynı kişinin yanına gittiğini söyleyen M.E.S., anlatımlarını şöyle sürdürdü: “Bana ‘Bak dün sen çok yalvardın, sana çok acıdığım için götüreceğim ama kimseye söyleme, çünkü bunun için gelenleri hiç sevmiyorlar’ dedi. Sonra kentin dışında birkaç evin olduğu bir yere götürdü beni. Emirin isminin de Sadiq el-sadiq olduğunu söyledi. Eşim ve çocuklarım için yalvardım ona. O da bana ‘Kesin sen onlara (YPG) yardım etmişsindir, onun için’ dedi. Bende hayır yardım etmediğimi size doğru aktarmamışlar dedim. Bana ‘Bugüne kadar yapılanların hepsi bir yılı aşkındır aramızda oluşturduğumuz özel bir birim var, onlar için her şey haktır. Çünkü onlar özel birimdir, onlara biz emir vermişiz. Çünkü onlar Allah’ın aslanlarıdır. Zaten birimlerinin ismi de ‘Feriq-i Esedullah’ (Esedullah Timi’dir). Yani onlar yapmışsa yapacak bir şey yok’ dedi. Ben ısrarla yalvardım, yakardım ama sürekli ‘Yapacak bir şey yok’ diyordu. Aradan 10 gün geçti eşim perişan halde eve geldi, ancak oğlum gelmedi. Ben eşime soruyorum oğlumu niye bırakmadılar, ancak ne yaşamışsa hiç kimseyle konuşmuyor. Hala da konuşmuyor, perişan haldedir. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

Can güvenliği olmadığı için Minbic’ten çıkmak istediğini belirten M.E.S., “Ancak çocuğum onların elinde olduğu için onu almadan çıkmak istemiyorum” derken, Eseddullah Timi’nin 1 yıl önce kurulan IŞİD birimi olduğunu söylemiş oldu.

Kaynak: DİHA

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir