ANA SAYFA / DÜNYA / Brezilya’da ulaşım zammı protestosu

Brezilya’da ulaşım zammı protestosu

brezilya-eylem-polis-saldiri-AABrezilya’da ulaşım hakkı için yapılan eyleme polis saldırdı.

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde binlerce kişi ulaşıma yapılan zammı protesto etti. Yaklaşık yüzde 9 civarında olan ve bugün uygulanmaya başlanacak zamma karşı yapılan eyleme polis saldırırken 17 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Eyleme katılanların büyük çoğunluğunun öğrenciler olduğu belirtilirken polisin kitleye saldırmasının ardından çatışmalar yaşandığı duyuruldu. Biber gazı ve tazyikli suyla saldıran polise kitlenin barikatlar kurarak taşlarla yanıt verdiği kaydedildi.

Haziran direnişinin olduğu 2013 yılı yaz aylarında da sosyal haklar için Brezilya’da kitleler sokaklara dökülmüştü. O dönemde de Brezilya sermaye devleti ulaşım hakkına yönelik saldırı programını açıklamıştı.

Brezilya’da ekonomik krizin etkisiyle sıkışan sermaye devleti, çözümü emekçilerin sosyal haklarını gasp etmekte arıyor. Haklarına sahip çıkan kitlelerin üzerine ise polisini salıyor. Fakat emekçilerin mücadelesi sürüyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir