ANA SAYFA / DÜNYA / Arjantin’de kıyım protestosuna polis saldırdı

Arjantin’de kıyım protestosuna polis saldırdı

arjantin-kamuda-kiyim-AAArjantin’de kamuda binlerce emekçinin işine son veren devlet, kolluk güçleriyle de hakkını arayan emekçilere saldırdı.

Arjantin’de kamuda emekçi kıyımı yaşanırken 2016 yılı itibarıyla 10 bin emekçinin işine son verildiği kaydedildi. Bu saldırıyı 2015 yılı sonunda yaptıkları eylemle protesto eden kamu emekçilerinin eylemleri de sürüyor.

Son olarak Buenos Aires eyaletinin başkenti La Plata’da Cuma günü toplanan kamu emekçileri işten atma saldırılarını protesto etti. La Plata Valisi Julio Garro’nun 31 Aralık’ta sözleşmesi biten emekçilerle yeni sözleşme yapmayacağı kararıyla 4500 emekçinin işinin sonlandığı belirtilirken, bu durumu protesto etmek için yüzden fazla emekçinin eyleme katıldığı kaydedildi.

Kamudaki saldırılarının arkasında duran devletin emekçilerin üzerine saldığı kolluk güçleri de tazyikli su ve plastik mermilerle azgınca saldırdı. Polisin plastik mermilerle emekçilere ateş açtığı ve birçok kişiyi yaraladığı duyuruldu.

Devletin “kemer sıkma önlemleri” devam ederken daha çok kişinin işten atılması bekleniyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir