ANA SAYFA / HABERLER / Haspolat İlkokulu’nda mobbinge karşı sivil itaatsizlik eylemi

Haspolat İlkokulu’nda mobbinge karşı sivil itaatsizlik eylemi

KTÖS sivil itaatsizlikKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Haspolat İlkokulu Müdiresi Elçin Altan’ın okulda görev yapan öğretmenlere kaba davrandığını, baskı uyguladığına dikkat çekerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konuda hemen soruşturma başlatmaya çağırdı.

Okul yönetiminden sadece öğretmenlerin değil, velilerin de şikâyetçi olduğunu, bu konuda imza da toplandığını kaydeden Elcil, “Eğer bir okulda öğretmenler, veliler, kantinci, hademeler ve çalışanlar okul yöneticisinden şikayetçiyse, burada bir sorun var demektir. Bu sorunu çözmek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yükümlülüğüdür” dedi.

Sendikanın bu okulda “sivil itaatsizlik” kararı aldığını da belirten Elcil, “Eğitim Bakanlığı sorunu çözene kadar öğretmenler, müdürün verdiği görevleri yapmayacak, otoritesini tanımayacak” ifadesine yer verdi.

Haspolat İlkokulu’nda greve gidip eğitimin aksamasını istemediklerini de vurgulayan Şener Elcil, “Öğretmenlerimiz yasada belirtilen sorumluluklarını sonuna kadar yerine getirecek, eğitimin nitelikli şekilde verilmesi için her türlü özveri ortaya koymaya devam edecek” dedi.

Elcil, sivil itaatsizlik konusundaki sendikal kararın, Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili adım atıncaya kadar sürdürüleceğini söyledi.

HASPOLAT İLKOKULU ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

KTÖS Genel Sekreteri Elcil ile sendikanın Yönetim Kurulu üyeleri bugün Haspolat İlkokulu’nda görev yapan öğretmenlerin de katılımıyla basın açıklaması yaptı.

Haspolat İlkokulu önündeki basın açıklamasında konuşan Elcil, Haspolat İlkokulu’nun 17 öğretmen, bir müdür ve 210 civarında öğrenciyle faaliyette olduğunu söyledi.

Okulda geçtiğimiz yıldan bu yana sorun yaşandığını dile getiren Şener Elcil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunun çözümü için herhangi bir adım atmadığının altını çizdi.

“17 ÖĞRETMENİN 17’SİNE DE BASKI UYGULUYOR”

Haspolat İlkokulu’na tayin alan söz konusu müdürün daha önce Gönendere Şehit Salih Terzi İlkokulu’na da soruna neden olduğuna dikkat çeken KTÖS Genel Sekreteri Elcil, şunları belirtti:

“Okulumuzda 17 öğretmen var. Bu müdür 17 öğretmenin 17’sine de sürekli kaba davranıyor, mobbing ve baskı uyguluyor. Bu konuyu defalarca Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine aktardık. Eğitim Bakanlığı yetkilileri önce olayı geçiştirmeye çalıştı, ardından okula gelip toplantılar yaptı ama bugün oldu okulla ilgili kapsamlı bir soruşturma, müdürle ilgili kapsamlı bir kovuşturma yapılmadı.

İyi niyetli uyarılara rağmen okul müdürü davranışlarını düzeltmedi. ‘İdare edin gitsin’ havasıyla bu işin bir yere varması mümkün değil.”

“100 CİVARINDA VELİ İMZASIYLA MÜDÜRÜN BU OKULDA KALMAMASI İÇİN ORTAYA BİR TAVIR KOYDU”

Okul Müdürü Elçin Altan’dan sadece öğretmenlerin şikayetçi olmadığını da kaydeden Elcil, şunları söyledi:

“Velilerin de okul müdürüyle ilgili ciddi şikayetleri var. 100 civarında veli imzasıyla müdürün bu okulda kalmaması için ortaya bir tavır koydu. Bu okulda grev yapıp eğitimin aksamasını istemiyoruz. Dolayısıyla Eğitim Bakanlığı bu müdürle ilgili tedbir alıncaya kadar öğretmenlerimiz okul müdürünün vereceği görevleri yapmayacak, tavırlarına cevap vermeyecek. Derslerine girip sorumluluklarını sonuna kadar yapacak ama okul müdürünün otoritesini tanımayacak. Bu sendikal bir karardır. Eğitim Bakanlığı bu konuyla ilgili tavır ve tedbir alana kadar bu eylem sürecek.

Umarım Eğitim Bakanlığı kısa zamanda bu konuyla ilgili çözüm üretir. Öğretmenine, öğrencisine, velisine iyi davranış içinde olmayan, mobbing uygulayan, aşağılamayla hareket eden bir okul yöneticisinin bu okulda görev yapmasına müsaade etmez.”

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Haspolat İlkokulu öğretmenleri özveriyle eğitim-öğretim işlerinin kesintisiz devam etmesini sağlamak için yıllardan beri elini taşın altına koyarak sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmektedirler.

Toplumsal olaylara karşı duyarlı, eğitim-öğretim faaliyetlerinde istekli, öğrencilerin ihtiyaçlarını iyi analiz eden öğretmenlerimizin okul yönetimi tarafından  “mobbing”e uğrayarak şevklerinin kırılması, psikolojik travmaya uğraması ve motivasyonlarının sıfır noktasına düşürülmesi kabul edilecek bir koşul değildir.

Sendikamız konunun çözümü için defaatle taraflarla görüşmüş, Eğitim Bakanlığı yetkililerinden konuya duyarlılık göstermelerini ve ivedi olarak olayların önünü alıcı çözüm bulmasını istemiştir. Gelinen noktada Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili çözüm üretmemiştir. Konu ile ilgili taraflar ile yapılan görüşmeler sonucunda “mobbing”in yalnız öğretmenlere değil, okul çalışanlarına ve velilere de uygulandığını söyleyebiliriz. Velilerin “okul müdürünün yönetiminden ve genel tavırlarından memnun olmadığını “belirten başlıkla topladıkları 112 imza, okuldaki tüm öğretmenlerin (17 öğretmen) imzası ile sorunları dile getiren bir dilekçenin tarafımıza ulaşması ve aynı olayların daha önce de Gönendere Şht.Salih Zeki İlkokulu’nda yaşanması bunun göstergesidir.

Okul yönetimi tarafından okuldaki çalışma barışının bozulması ile birlikte eğitim-öğretim faaliyetlerinin çatışma ortamında yürütülemeyeceği kanısındayız.

Bu anlamda okul öğretmenlerimiz Öğretmenler Yasası çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmeye devam ederken, okul yönetiminin alacağı hiçbir kararı tanımayacağını, okul yönetimi tarafından verilen emirleri veya görevleri yerine getirmeyeceğini sivil itaatsizlik altında sendikal eylem kararı çerçevesinde hareket edeceğimizi vurgularız.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir