ANA SAYFA / HABERLER / Anastasiadis Hükümeti’nden yeni özellşetirme hamlesi

Anastasiadis Hükümeti’nden yeni özellşetirme hamlesi

AIK CyprusAnastasiadis Hükümeti Elektrik Kurumunu özelleştirmek için yeni bir politikayı devreye koydu: böl, parçala sonra da özelleştir! Hükümet, Troyka ve Kıbrıs Elektrik Kurumu ile kurumunun iki yarı resmi kamu kuruluşuna ayrılması konusunda ilkesel olarak anlaşmaya vardılar.

Uluslararası kreditörlerin ise bu öneriye bugün olumlu yanıt verdiği bilgisi verildi. Bu yeni politikaya göre Kıbrıs Hükümeti’nin Kurumun özelleştirilmesi genelgesini geri çekmesini kabul edildi.

Söz konusu anlaşma önümüzdeki Pazartesi günü onay için Bakanlar Kurulu’na sunulacak ve Hükümet bu ay içerisinde de bu anlaşmayı yaşama geçirme planı sunacak.

Plana göre Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun 2017 yılı sonuna dek ikiye ayrılması hedefleniyor ve konuya ilişkin yasa tasarıları 2016 yılı içinde Meclis’e sunulacak.

Anastasiadis Hükümeti’nin bu plan sayesinde Kurumu ve çalışanları önce parçalayarak güçsüzleştirmesi ve ardından özelleştirme sürecinde gelecek olan dirençleri zayıflatmayı planladığı görülüyor. Çalışanların ve örgütlü oldukları sendikaların bu plana nasıl bir tepki vereceği henüz bilinmiyor.

Ayrıca kontrol

Fazıl Önder ve 1958’de katledilenler anıldı

1958 ortak 1 Mayıs gösterilerinin ardından TMT ve EOKA tarafından 24 Mayıs günü katledilen Fazıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir