ANA SAYFA / HABERLER / KTOEÖS Türkiye’ninKuzey Kıbrıs politikalarını protesto etti

KTOEÖS Türkiye’ninKuzey Kıbrıs politikalarını protesto etti

KTOEÖS elcilik protestoKıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası(KTOEÖS), KKTC rejiminiyaratanları TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile Başbakanlık önüne siyah çelenk koyarak protesto etti.

Sendika Başkanı Tahir Gökçebel, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile Başbakanlık önünde yaptığı açıklamalarda, Sendika’nın eylem amacının, ödenmeyen 13’üncü maaşlar veya Türkiye’den gelen suyun idaresinin kimin tarafından yapılacağı olmadığını, bu şekilde yansıtılmasının, yanlış olduğunu ifade etti.

Gökçebel, eylemlerinin nedenini,” AK Partinin KKTC’ye yönelik politikalarına ve halkın kendi kendini yönetme talebini inkar eden anlayışın devamına olan karşı duruşu bir kez daha ortaya koymak” olduğunu söyledi.

Bir dönem Kıbrıs Türk kesiminin Türkiye tarafından örnek alınan bir yapıya sahip olduğunu hatırlatan Gökçebel, Kıbrıs Türkü’nün örnek alınacak yapıdan, zaman zaman basının önünde de aşağılanacak bir yapıya dönüşmesinde “Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin de payı” olduğunun altını çizdi.

Türkiye’deki hükümetlerin “iki yüzlü politika” uyguladıklarına vurgu yapan Gökçebel, Türkiye’nin KKTC ile ilgili politikalarını netleştirmesi gerektiğini, KKTC’ye “bağımsız” bir ülke mi, Türkiye’ye “entegre” edilmesi düşünülen bir ülke mi, yoksa “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin siyasi eşitlikte bir ortağı gözüyle mi bakıldığının net olmadığını belirtti.

Ekonomik ve siyasi politikaların “yerine oturmasının” Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’ne yönelik politikalarını “netleştirmesine” bağlı olduğunun altını çizen Gökçebel, KKTC’de kültür, eğitim, ekonomi, nüfus politikalarının belirlenmesinde Türkiye hükümetlerinin de payının bulunup bulunmadığının yanıtlanmasını istedi; okul ve hastanelerde yaşanan sıkıntıların nedeninin nüfus politikalarında yattığını belirtti.

Konuşmasında, üreticinin kalkınmasında önemli rol oynayan kooperatiflerin batırılmaya çalışıldığını da vurgulayan Gökçebel, “Rejimin müsebbibi olanlar, ekonomik tedbir altında onlarca paketi dayatanlar bugün ülkenin ekonomik darboğazda olmasının çıkışını Kıbrıs Türk toplumuna ödetemez” dedi.

ORTA SINIF YOK OLMA NOKTASINDA

Konuşmalarında Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Ulusal Birlik Partisi’nin oluşturduğu geniş tabanlı hükümeti de eleştiren Gökçebel, ülkedeki yapının bu dönemde daha da kötüye gittiğini, ”orta sınıfın yok olma noktasına” geldiğinin altını çizdi.

Gökçebel, hükümetin, “üçlü kararnameyi kaldırmaması, yolsuzlukların üzerine gitmemesi, vergi kaçakçılığının önüne geçilememesi, nitelikli eğitim ve sağlık hizmeti için gerekli adımları atmaması, özel sektörde sendikalaşmayı getirememesi” nedeniyle eleştiride bulundu.

“İki yüzlü politikalarla yüzleşme yerine halka diyet ödetmeye çalışıyorlar” diyen Gökçebel, KKTC ve TC hükümetlerinin politikalarını protesto etmeye daha kitlesel eylemlerle devam edecekleri uyarısında bulundu.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir