ANA SAYFA / HABERLER / Kara Kuvvetlerinden genelge: Silah kullanmaktan çekinmeyin

Kara Kuvvetlerinden genelge: Silah kullanmaktan çekinmeyin

kara-kuvvetlerinden-genelge-silah-kullanmaktan-cekinmeyin

Kürt illerinde devlet güçlerince halka yönelik saldırılarda bugüne kadar yüzlerce sivilin nasıl katledildiğini ortaya koyan resmi bir belgeye ulaşıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı imzalı “Hizmete Özel” ibareli belgede, askerlere açık açık silaha sarılmaları talimatı verilip, “Savcının karşısına çıkmaktan korkmayın” denildi.

Daha sonra yenilenen genel seçimlerin yapıldığı 7 Haziran tarihinden buna yana alınan sokağa çıkma yasakları kararları ile birlikte, devlet güçlerince sivil halka yönelik girişilen saldırılarda bugüne kadar yüzlerce insanın nasıl katledildiğini, ulaşılan bir belge ortaya koydu. “Kara Kuvvetleri Komutanlığı 172. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı 3. Tank Tabur Komutanlığı Cizre/Şırnak” tarafından hazırlanan “Hizmete Özel” ibareli belgede açık açık silah kullanılması talimatı veriliyor.

“84933840-3000-350-15” seri numaralı, “Askerin Silah Kullanma Yetkileri Personel’in Müteyakkız Bulunması” konulu belge, 30 Temmuz 2015 tarihini taşıyor.
Belgede askeri personel silah kullanmaya yönlendirilirken, adeta cezasızlık vaadinde bulunuluyor.

6 madde şeklinde düzenlenen belge, “Askerin silah kullanma yetkileri ekte gönderilmiştir” ibaresiyle başlıyor.

‘Savcıdan korkmayın vurun’

Askeri personeli silah kullanmaya teşvik eden belgenin 4’ncü maddesinde ise şu talimat yer alıyor: “Savcının karşısına çıkmak korkusuyla silahını kullanmaktan çekinen personelin yapmış olduğu davranışın sonucunun çok ağır olabileceği, bu sebeple şehit verebileceğimizi, silahını kullanmayarak devletin milletin bekasını tehlikeye düşüreceği, vatan hainlerinin, teröristlerin ve devlet düşmanlarının kendilerinde daha fazla güç bulacaklarını tüm personeller akıllarından bir an bile çıkarmayacaktır.”

‘Mutlaka ateşle karşılık verilecek’

“Birlik komutanları, tüm personeline askerin silah kullanma yetkilerini tekrar tebliğ edecek ve öğreteceklerdir” denilen belgede, “Her türlü baskın, sabotaj, taciz ve saldırıda mutlaka ateşle karşılık verileceği tüm personele tebliğ edilecek ve öğretilecektir” ifadelerine yer veriliyor.

Belgede ayrıca “Hain bir saldırı sonucu tabuta girmek yerine savcının karşısına çıkmanın tercih edileceği tüm personel tarafından benimsenecektir” denilerek personelin infazlara ilişkin ikna edilmesi isteniyor.

‘Devlet zor durumda’

Yine “devletin zor durumda olduğunun sürekli akılda tutulması” telkininde bulunulan belgede tüm askeri personelden buna göre davranılması isteniyor.

Bölgede yürütülen savaşta polis ve özel harekat timlerinin yanı sıra kullanılan paramiliter yapılarla birlikte görev verilen askerlere yönelik talimat şu şekilde:

“1-Askerin silah kullanma yetkileri EK bu gönderilmiştir.

2- Birlik komutanları tüm personeline askerin silah kullanma yetkilerini tekrar tebliğ edecek ve öğretilecektir.

3- Her türlü baskın, sabotaj, taciz ve saldırılara mutlaka ateşle karşılık verileceği tüm personele tebliğ edilecek ve öğretilecektir.

4- Savcının karşısına çıkma korkusu ile silahını kullanmaktan çekinen personelin yapmış olduğu davranışın sonuçlarının çok ağır olabileceği, bu sebeple şehit verebileceğimiz, silahını kullanmayarak devletin milletin bekasını tehlikeye düşüreceği, vatan hainlerinin, teröristlerin ve devlet düşmanlarının kendilerinde daha fazla güç bulacaklarını tüm personeller akıllarından bir an bile çıkarmayacaktır.

5- Hain bir saldırı sonucu tabuta girmek yerine savcının karşısına çıkmanın tercih edileceği tüm personel tarafından benimsenecektir.

6- Emir tüm personele tebliğ edilerek devletimizin zor bir dönemden geçtiği hatırdan çıkarılmayacak veya müteyakkızda bulunulacaktır.”

Kaynak: Siyasi Haber

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir