ANA SAYFA / DÜNYA / Çin’de işçi örgütlerine baskı

Çin’de işçi örgütlerine baskı

cin-isci-orgutleri-baskilar-protesto-AAÇin’in Guangdong eyaletinde sendikalar ve işçi örgütlerine yönelik baskılarla gözaltı-tutuklama terörü, dünyanın farklı bölgelerinde protesto edildi.

Aralık ayından bu yana, Çin’in güneyinde yer alan Guangdong eyaletinde yetkililer eyaletteki işçi hakları aktivistleri ve emek örgütlerine yönelik eşgüdümlü ve kapsamlı bir saldırı yürütüyorlar.

Hong Kong İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun yaptığı bilgilendirmeye göre, en az dört işçi örgütünden 25’den fazla kişi polis tarafından gözaltına alınarak götürüldü ve sorguya çekildi. Bunlardan en az yedisi suç işledikleri iddiasıyla tutuklanmış durumda ya da hâlihazırda nerede oldukları bilinmiyor. Suç işledikleri iddiasıyla tutuklanmış olan beş kişi şunlar: Panyu İşçi Merkezi direktörü Zeng Feiyang ve örgütlenme görevlisi Zhu Xiaomei; Foshan’da yaralı işçilere yardım eden ve Nanfeiyan adı verilen bir grubu yöneten He Xiaobo; bir işçi yardımlaşma grubunun kurucusu olan aktivist Peng Jiayong ve bir başka işçi hareketi aktivisti Deng Xiaoming. Yetkililer avukatların tutuklanan aktivistlerle görüşmelerine izin vermediler.

İşçi hareketi aktivisti Meng Han, suç işleme şüphesiyle tutuklandığına dair resmi bildirim yapılmamış olmasına rağmen, Guangzhou Şehri 1 No’lu Gözaltı Merkezi’nde tutuluyor. Aktivist Tang Jian’ın da polis tarafından götürüldüğünü biliniyor ancak nerede olduğu ve kendisine ne tür suçlar isnat edildiği belirsizliğini koruyor. Polis tutuklanan aktivistlerin ailelerini ve arkadaşlarını taciz etmeyi ve gözdağı vermeyi sürdürdü.
Baskı, gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi

Çin’deki işçi örgütlerine yönelik baskılar dünyanın farklı bölgelerinde eylemlerle protesto edildi. İngiltere, Fransa, İsviçre, Güney Kore ve Danimarka’da sendikalar, Çin elçilikleri ya da başkonsoloslukları önünde protesto eylemleri düzenlediler. Almanya, Hollanda, Norveç, Finlandiya, Tayvan, Güney Kore, Japonya, Endonezya ve ABD çalışma kuruluşları da çeşitli eylemlerle protestolarda bulundular.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir