ANA SAYFA / YAZARLAR / Zerggeş Börklüce – Türkiye solunun kabızlığı

Zerggeş Börklüce – Türkiye solunun kabızlığı

Zergges - solun kabizligiToplumsal hareketin en güçlü omurgası dağıtılmaya çalışılıyor.

Kürt halkının yaşam bilincinin eylem karakteri olma durumunu ortadan kaldır, geriye ruhsuz açıklamalar, kapısına kilit vurulacak sendikalar, seçimden seçime projeler ortaya koyan sol-liberalizm ve tekrar Radikal de köşe yazısı yazmaya aday -yaşı başı farketmez- emekli solcular kalır.

Bu dinamik güç kendi mevzilerinden, yaşam alanlarından koparılıp atılmak isteniyor. Çünkü Hendek’in arkasında bir devrim var. Hendek’in arkası hizaya getirilirse, bu “rahatsız” edici tüm atılımların önünün kesilebileceği anlamına gelecek.

Burjuvazi şunu söylüyor: “Bu ilhaktı!.. Ama mevcut siyasi otorite ilhaka uğrayanların elinde. Bu nasıl ilhak (?) Bu işgaldi! Ama tüm alanları ile hakimiyet başka bir örgütlülüğün elinde. Bu nasıl işgal(?) İşler yola koyulmalıdır.”

Sol’un barış söylemi; kimlik politikalarına, insaniyet hakkına, etnik-ırksal aidiyete yaslandı. Sol, sınıflar savaşımını ve onun bir boyutu olan iç savaşı unuttu. Bundandır barış talebinin altı boş, içi koftu. Geçersizdi. Savaş bu kadar dokundurucuyken nutku tutuldu. Şimdi topu “batının ‘duyarsız’ halkına(!)” atıyor.

Kendi orjininde bir ulusal sorun politikan yoktu. Şovenizmi kıracak, birlikteliği örecek, farkındalığı ayaklar üzerine dikecek siyasal aklın yoktu. – Bknz. Ülkeyi ABD’ye böldürmeyeceğiz cehaleti. Ateş etme, konuş zırvalığı vs…

Solun “Kürt sorunu” (onlar için sorunun adı budur) ‘duyarlılığı’ buydu. Bir de kuyrukçuluk, papağanlık, bir de akıl verme, mahirlik! Ve bu sol kendi insanlarını yarattı.

Görece halkın daha ileri unsurları bu bakış açısının etkisinde, bu geri duruşun içindeyse, ahanda bu solun politik hengamesinin sonucudur. HDP(K), ÖDP, BHH, Troçkist cenah vb.. bu soldur. Sürekli bir düzen içi dil, sorunun etrafında dolaşma tutumu…

Hendeklerin politik dirayeti ve savaş ritüeli ile ilgili güvenlik stratejisyenlerinin, uzmanlarının neredeyse bilimsel makaleler yazdığı söylenebilecekse, bu solun kabızlığı devrimi uzak bir geleceğin sorunu olarak görmesinin sonucudur.

Haziran ve Kasım aylarını takip eden zaman dilimlerinde, kitle hobiciliğine soyunan ve tek umudunu “başkan yaptırmamak” üzere kuran bilincin en zayıf yanı şuydu;

Devrim (güncelse) senin gündemin olabilirdi, fakat seçimin gündemi onların elindeydi. Hendeği kazanlar gündemi hep ellerinde tuttular. Takvim yapraklarına gömülmediler. Çünkü “yapıcı” olmak böyle bir şeydi. Sen meleklerin cinsiyetini tartışırken, onlar özerkliği ve onun kurumsal gücünü “sivilce” inşa ettiler. İşte bundandır tank mermileri ev hanelerinin içini bulur.

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir