ANA SAYFA / HABERLER / Güney Kıbrıs’ta işçiler üzerindeki sömürü artırılmaya çalışılıyor…

Güney Kıbrıs’ta işçiler üzerindeki sömürü artırılmaya çalışılıyor…

ledra-street-crossingGüney Kıbrıs’ta sermaye kesimlerinin çalışanları daha çok sömürme çabası devam ediyor. Çalışma yaşamını düzenleyen yasalar çiğnenerek işçiler pazar günü de çalıştırılıyor. Sermaye yanlısı hükümet ise yasayı geçersiz kılmak için yeni bir politikayı uygulamaya konmuş görünüyor. 

Güney Kıbrıs’ta Polis ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri dün mağazalarını açıp Pazar günleri mağazaların kapalı kalmasını öngören yasayı ihlal eden mağaza sahipleri hakkında suçlamalarda bulundular.

Polis 136 ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri de 350 mağaza sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu. Çalışma Bakanlığı iş ilişkileri üst düzey yöneticisi Antis Apostolu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Bakanlık müfettişlerinin yasaya uymayan mağaza sahiplerine yasayla ilgili bilgi verdiklerini ve haklarında yasanın öngördüğü cezai işlemleri başlatacaklarını söylediklerini ifade etti.

Apostolu, yasayı ihlal edenler hakkında cezai dosyalar hazırladıklarını da duyurdu. Apostolu’ya göre şimdi bu süreç Hükümet’in Yüksek Mahkeme’ye yaptığı başvuru sonrası bu Mahkeme’nin alacağı karar temelinde ilerletilecek.

Haravgi Gazetesi konuyla ilgili manşetten yayınladığı haberde, “Yüksek Mahkeme Nedeniyle 350 Kovuşturma Buzdolabına… Polis 136 Dükkanı Yasadışı Çalışma Yüzünden Rapor Etti” başlığını kullandı ve çoğu işletmecinin dükkanını meclis tarafından reddedilen çalışma saatleriyle ilgili tüzüğünü dikkate alarak açtığını belirtti.

Habere göre Anastasiadis’in, meclisin tüzüğü ret kararını Yüksek Mahkeme’ye götürdü ve başvurusu 12 Ocak’ta görülecek. Yüksek Mahkeme dükkan sahiplerinin hareketini doğru bulursa, dün ihlal edilen 2006 tarihli yasanın anayasaya uygunluğu da değerlendirilmeyecek ve düzenlenen dava dosyaları kapanacak. Aksi halde cezai kovuşturma yapılacak.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir