ANA SAYFA / HABERLER / Eğitim kurumları ihmal ediliyor, okullar dökülüyor!

Eğitim kurumları ihmal ediliyor, okullar dökülüyor!

Polatpasa lisesiMağusa Polatpaşa Lisesi’nde aşırı yüklenmeden kaynaklı olarak devre kesici (şalter) ve sayaç yandı. Şalter’in ayrıca alev aldığı ve okulda büyük tehlike atlatıldığı da öğrenilirken, öğrenciler okulda dondurucu soğukta kaldı. KIB-TEK yetkilileri lisede arızayı gidermeye çalışıyor.

Kıbrıs Postası’ndan Filiz Seyis’in haberine göre, elektrik sayaçlarının aşırı yüklenme nedeniyle patladığı tahmin edilirken Milli Eğitim Bakanlığı’nın İnşaat Birimi’nden bir ekip de inceleme amacıyla okula gitti.

Aşırı soğuk nedeniyle ısınma ihtiyacının üst seviyede olduğu bugünlerde, aşırı yüklenmeyi kaldıramayan Polatpaşa Lisesi elektrik sistemi çökünce öğrenciler soğukta kaldı.

KIB-TEK yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre, meydana gelen arıza 2 saate kadar giderilecek ve öğle saatlerinde okula elektrik verilebilecek.

Okul İdaresi, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkileri arasındaki istişareler sonucunda, havanın çok soğuk olması ve sınıfların karanlıkta kalması nedeniyle son iki ders saati ile öğleden sonraki faaliyetler iptal edildi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de okula giderek öğretmenlerle bir toplantı yaptı. Gökçebel toplantının ardından yaptığı açıklamada, okuldaki elektrik sorununun yıllardır sürdüğünü belirterek, buna tepki olarak Polat Paşa Lisesi’ndeki tüm öğretmenlerin yarın okulda 08.00-13.00 saatleri arasında eylem yapacağını bildirdi.

“İHMALİN GÖSTERGESİ”

KTOEÖS Başkanı Gökçebel “yaşanan olayın aslında hükümetlerin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllardır halkın çocuklarının gittiği devlet okullarını ihmal ettiğinin bir göstergesi olduğunu” belirtti.

Gökçebel, Polat Paşa Lisesi’ndeki elektrik sorununun yıllardır okul idareleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı olarak bildirildiğini, bir dönem bu sorunun halledilmesi için gereken kaynağın yüzde 90’ının temin edildiğini ancak daha sonra bu kaynağın başka bir yere aktarıldığına dikkat çekti.

“Bugün patlayan trafo değil, Eğitim Bakanlığı ve hükümetin politikalarıdır” diyen Gökçebel, Milli Eğitim Bakanlığı ile istişareye geçtiklerini, ikinci teneffüsten sonra çocukların evlerine gönderildiğini, çünkü binanın soğuk olması ve teknik donanımın kullanılamayışı nedeniyle ders yapılamaz durumda olduğunu belirtti.

Gökçebel, “Bu politikasızlığa karşı yarın tüm öğretmenler tepkisel olarak bir günlük uyarı eylemi yapacaklardır” diyerek, sorunun devam etmesi durumunda KTOEÖS ve okul öğretmenlerinin gereğini yapma konusunda kararlı olduğunu kaydetti.

“Eylem fetişisti” olmadıklarını vurgulayan Gökçebel, devlet okullarının ve halkın çocuklarının terk edilmemesi gerektiğinin de altını çizmek zorunda olduklarını belirtti.

Kamusal eğitimin her haliyle nitelikli hale getirilmesi gerektiğini belirten Gökçebel, yarınki eyleme çocukların ve velilerin de sahip çıkarak hükümete devlet okullarına tekrar sahip çıkması görevini yüklemesini istedi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir