ANA SAYFA / HABERLER / Anastasiadis Hükümeti’nin özelleştirme aşkı!

Anastasiadis Hükümeti’nin özelleştirme aşkı!

CYTA grevAnastasiadis Hükümitei’nin özelleştirme aşkı bitmiyor. Troyka’nın bir dizi devlet kurumunun özelleştirilmesi yönündeki baskılarını fırsat bilen Anastasiadis Hükümeti yetkilileri özellikle elektrik ve telefon kurumlarının özelleştirilmesi için çabalarını yoğunlaştırıyor.  

Kıbrıs Cumhuriyeti Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, meclisin, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesine ilişkin yasa tasarısını onaylamaması durumunda, Kıbrıs’ın mahvolmayacağını veya yeni maceralara girmeyeceğini, sadece memorandum programının, 400 milyon euro’luk son taksitini kaybedeceğini iddia etti.

Hristodulidis, ERT Kanalının ‘Fokus’ adlı programında verdiği röportajda, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesinin, gerekli, çağdaş ve bir reform hareketi olduğu yalanını savunarak, hükümetin, meclisi bu konuda ikna etmesi gerektiğini belirtti. Bu hareketin, telekomünikasyon gibi rekabetçi ve zorlu bir alanda, ülkeye, yabancı yatırımcılar ve gelişme potansiyeli getireceğini iddia eden Haris Yeorgiadis, özelleştirmelerin Troyka’nın memnun edilmesi için değil, ülkenin gereksinimi olan reformların, hayata geçirilmesi için yapıldığı palavrasını dillendirdi. Yeorgiadis sermaye sınıfından yana tavrını gizleme ihtiyacı hissetmeyerek, ekonomik krizin aslında bir fırsat olduğunu ve “özelleştirme” adı altında sermaye sınıfına peşkeş çekilen kurumların aslında “değişim, reform ve çağdaşlaşma fırsatı olarak ele alabileceğini” belirterek, Anastasiadis Hükümeti’nin stratejisi ve arzusunun da bu  olduğunu dile getirdi.

Sermaye sınıfının temsilcisi konumundaki hükümetin bu çabalarının sonuç getirip getirmeyeceği ise Kıbrıs’ın güneyindeki kamu çalışanlarının örgütlülüğüne ve direnişine bağlı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir