ANA SAYFA / HABERLER / Öğretmenler birleşik Kıbrıs için zeytin ekti…

Öğretmenler birleşik Kıbrıs için zeytin ekti…

ogretmenler platformuKıbrıslı Türk ve Rum öğretmenler, yeni yıl dolayısıyla Lefkoşa’da bir araya geldi. 60’a yakın Kıbrıslı Rum öğretmen, Lefkoşa’daki 3 okulu ziyaret etmek, meslektaşlarına yeni yıl dileklerini iletmek üzere zeytin fidanlarıyla Ledra Palas kontrol noktasından kuzeye geçti.

Kıbrıslı Türk ve Rum öğretmenlerin kurduğu, Birleşik Kıbrıs, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Öğretmenler Platformu’na üye olan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) yetkilileri Kıbrıslı Rum meslektaşlarını kontrol noktasında karşıladı.

Zeytin fidanlarını, ziyaret ettikleri Şehit Tuncer İlkokulu, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi ve 20 Temmuz Fen Lisesi’ne hediye eden öğretmenler, okullara, otobüsle götürüldü. Öncesinde, Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnsiyatifi, KTOEÖS ve KTÖS adına açıklamalar yapıldı.

Gazetecilerin izlediği Ledra Palas buluşmasında açıklamalar Rumca, Türkçe ve İngilizce dillerinde yapıldı.

MAVRADA: “SİYASETÇİ DEĞİLİZ, EĞİTİMCİLER OLARAK BURADAYIZ”

Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnsiyatif adına konuşan Maria Mavrada, “Yeni yılda meslektaşlarımıza barış ve sağlık dileklerimizi iletmek için geldik” dedi.

“Biz siyasetçi değiliz, burada eğitimciler olarak bulunuyoruz” ifadesine yer veren Mavrada, “Amacımız Kıbrıs’ta barış sağlanması için atılacak adımlara katkıda bulunmak. Görevimizi, bu şekilde yerine getiriyoruz” şeklinde konuştu.

TEK: “BU OLUŞUM, 2004’LERDEN BERİ KARŞILIKLI ŞEKİLDE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR”

KTOEÖS Genel Sekreteri Vedat Tek, yeni yıl dolayısıyla 60’a yakın öğretmenin güney Kıbrıs’tan geldiğini belirtti.

Vedat Tek, iki toplumlu öğretmen platformunun temelini yaklaşık 11 yıl önce bir düğün salonunda attıklarını belirtti.

Tek, “Bu oluşum, 2004’lerden beri karşılıklı şekilde çalışmalarını sürdürüyor. İki toplumdaki eğitimcilere de yöneticilere de öğretmenlerin barış istediği, bunun için çalışmalar yaptığı mesajını iletiyoruz” dedi.

Genel Sekreter Vedat Tek, öğretmenlerin kaynaşması, fikir alışverişinde bulunması için düzenlenen bu etkinlikte Güney’den gelen meslektaşlarının okullara birer zeytin fidanı hediye edeceğini de belirterek, barış inançlarına dikkat çekti.

ELCİL: “İKİ TOPLUMLU ÖĞRETMENLER KIBRIS’IN BİRLEŞMESİ, BİRLİKTE YAŞAYABİLME VE İŞBİRLİĞİ KONULARINDA SESLERİNİ YÜKSELTİYOR”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, bu etkinliğin tüm Kıbrıslılar için örnek olması gerektiğini kaydederek, iki toplumlu öğretmenlerin Kıbrıs’ın birleşmesi, birlikte yaşama, işbirliği konularında seslerini yükselttiğini söyledi.

Elcil, açıklamasında Kıbrıs’ın etrafındaki savaşlara ve şiddet olaylarına da dikkat çekti.

Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra müzakere sürecinin devam ettiğini anımsatan Elcil, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki beklentilere işaret etti.

Elcil, öğretmenlerin Kıbrıs sorununun çözülmesinde ve barışın sağlanmasında önemli rol oynadığını da vurgulayarak, iki toplum arasında daha fazla işbirliğine gerek olduğunu da kaydetti.

Vizyonların, düşüncelerin değiştirilmesinde, zihinlerdeki duvarların yıkılmasında öğretmenlerin rolüne dikkat çeken KTÖS Genel Sekreteri Elcil, ana hedefin bu olması gerektiğini söyledi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, benzer bir etkinliğin 2016’nın Şubat ayında, yarıyıl tatiline girilmesiyle güneyde de organize edileceğini açıklayarak, Kıbrıslı Türk öğretmenlerin güneydeki okulları ziyaret edeceğini söyledi.

“Birleşik Kıbrıs, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Öğretmenler Platformu” üyeleri okul ziyaretlerinin arından KTÖS Lokali’ndeki toplantıyla programlarını tamamladı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir