ANA SAYFA / YAZARLAR / Zerggeş Börklüce – İkili iktidar…

Zerggeş Börklüce – İkili iktidar…

zergges_ikili iktidar“İkili iktidar” tanımını abartı bulanlar için, hendeklerin arkasındakilerin yaşamı örgütleme girişkenliği fark edilemeyecek bir şeydi ise de, zaman hendeğin etrafını kuşatan, içeride ki “iktidarı” ele geçirme amacıyla harekete geçen politik-askeri gücün (birinci iktidarın) kendisinin apaçık görülebileceği bir zamandı. “Normal olmayan” saldırı; yönetme fiiliyatına komün ve meclislerle erişen, inşacılığını savaş sanatları ve öz savunma birlikleri ile destekleyen durumun kendisinedir. Bu “durum” bir devrimci durum, mücadele ritmi ise devrimci iç savaştır.

Bu savaş devrimci bir halkın, çağ insanına onur ve tarihsel rollerini oynama görevini hatırlatma, bir devrimin ancak ve ancak yıkıcı-kurucu faaliyetinin diyalektik birliği ile mümkün göründüğünü yüksek sesle bağırmasıdır. Kent savaşları, yığınların kendi mevzilerinden ileriye fırladıkları, lojistik bir destek değil, devrim gücü olduklarının, mevzilerinin de devrim karargahı olduğunun kanıtıdır. İnsanın özneleşmesi toplumsal hareketin içinde edindiği yer ile orantılı ise, bu oran “kırmızı şeritleri”, Fıratları ve silikleşen hegemonyayı aşmıştır.

Bu oran küçük burjuva sosyalizminin halkın devrimci atılımına güvensizliğini ve “ufak, gerçekçi” kazanımların çağ insanına ancak “mümkün”müş gibi talihsiz düşüncesini yerle bir etmiştir.

Devrim bu toprakların insanının beti bereketidir!

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Kendi sorumluluğundan kaçıp, topu başkasına atmanın rahatlığı!

Bazı demokrat arkadaşlar BM’nin Pile’de gerçekleştirilen iki toplumlu barış etkinliğindeki aymazlığına sinirleniyor. Ama sinirlenmelerine gerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir