ANA SAYFA / HABERLER / Basına baskılar ve Kürdistan’daki imha operasyonlarına Lefkoşa’dan protesto

Basına baskılar ve Kürdistan’daki imha operasyonlarına Lefkoşa’dan protesto

Katliam eylem 25-12-15Lefkoşa’da yüzlerce kişi Türkiye’de basına yönelik baskıları ve Kürdistan’da süren imha operasyonlarını meşaleli yürüyüş ile protesto etti.

Lefkoşa Terminali’nde bir araya gelen eylemciler yaktıkları meşaleler ile Kuğulu Park’a yürüdü. “Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir”, “Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur katliamlara son”, “Özgür basın susturulamaz” pankart ve dövizlerinin taşındığı yürüyüşte, “Diren Kürdistan Lefkoşa seninle”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

Kuğulu Park’ta kitle adına açıklama yapan Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Tuncer Özbahadır, 16 Ağustos’tan beri sokağa çıkma yasağı adı altında Kuzey Kürdistan’ın 7 kentinin 18 ilçesinde sivil halkı, evleri, okulları, camileri, kiliseleri tanklarla bombalayan devletin, halkı göçe zorladığını söyledi.

Basın özgürlüğüne ve tutuklanan gazetecilere dikkat çeken Özbahadır, “IŞİD’de gönderilen silahları deşifre ettikleri için Can Dündar ve Erdem Gül’ün, JINHA muhabiri Beritan Canözer’in ‘heyecanlı’ göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanması, Sayın Abdullah Öcalan, Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari’nin kitaplarının yasaklanması ve toplatılması, ifade özgürlüğü açısından gelinen durumun kaygı verici olduğunu göstermektedir” dedi.

Açıklama ardından kitle oturma eylemi yaparak, hazırladıkları tiyatro gösterisi ile eylemlerine son verdi.

Kaynak: Dicle Haber Ajansı

Ayrıca kontrol

Sömürgede yaklaşan işbirlikçi münhalleri ve “aydınların” karanlığı!

Ülkemizin kuzeyindeki sömürge yönetiminde yerel üstdüzey kadrosu gelecek yıl boşalacak! Boşalacak kadro münhali “Sömürge Valisi”nce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir