ANA SAYFA / DÜNYA / Arjantin’de emekçiler ayakta

Arjantin’de emekçiler ayakta

arjantin-emekciler-sokakta-AAArjantin’de yeni başa gelen Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’nin işçi, emekçilere karşı çok yönlü saldırı planları protesto edildi.

Arjantin’de yeni başa gelen Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’nin emekçilere yönelik ‘kemer sıkma’ ve yeni saldırı paketlerine karşı öfke sokaklara taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan eylemlerin ardından Salı günü en kitlesel eylemlerden biri yapıldı. Binlerce kişi Plaza de Mayo’da toplanarak sermaye devletini ve emekçileri hedef alan ekonomik-sosyal saldırıları protesto etti.

Yıl sonu primlerinin kaldırılması en çok tepki toplayan başlık olurken, devalüasyon kararı ve devamında gelecek enflasyon da protestoların hedefindeydi.

Eylemlerde ayrıca, bu gibi saldırılarla beraber artan işsizlik ve güvencesiz çalışma koşulları da protesto edildi. Emekçiler eylemde, Macri’nin ekonomi planının sermaye sınıflarını zengin ettiğini, işten çıkarmaları tırmandırarak işçi, emekçi sınıflara düşük ücret, ağır çalışma koşulları ve sefalet dayattığını dile getirdi.

Ayrıca eylemde, Cresta Roja ve Siderca şirketlerinin işten çıkarmaları sonucu direnişe başlayan ve direnişlerini sürdüren işçilerle de dayanışma gösterildi.

Arjantin’deki Coca-Cola ve Mondelez fabrikalarında da işten çıkarmalar olduğu kaydedildi.

Macri’nin halkın kitlesel eylemlerine yönelik saldırgan tavrı ve sermayedarlarla kurmuş olduğu ilişkiler de eylemde protesto edildi.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Emperyalist savaş ortaklığı NATO yayılmaya devam ediyor

NATO’nun Polonya’da ABD askeri ekipmanlarını depolamak için tesis kuracağı doğrulandı. Plana göre ABD askeri ekipmanı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir