ANA SAYFA / HABERLER / Yenierenköy çalışanları meclis önünde çadır eylemine başladı

Yenierenköy çalışanları meclis önünde çadır eylemine başladı

BES-Meclis Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Yenierenköy Belediyesi’ndeki çözümlenmeyen sorunlardan dolayı Meclis önünde süresiz çadır eylemi başlattı.

BES Başkanı Ulus Arpalıklı, basına yaptığı açıklamada, Yenierenköy çalışanlarının 58 günden beri eylemde, 26 günden beri da süresiz grevde olduğunu dile getirerek, hiç kimsenin çalışanların sesini duymamasından dolayı da bugünden itibaren süresiz çadır eylemine başladıklarını kaydetti.

Sorunların çözümü için çok çaba harcadıklarını ancak halen çalışanların maaş alamadığını ve sosyal güvencelerinin yatmadığını söyleyen Arpalıklı, “Maalesef hükümet edenler hem sağır, hem kör. Bu arkadaşlarımızı ne duyuyorlar, ne de görüyorlar. Bugünden itibaren izin alarak Meclis önünde bugünden itibaren çadırımızı kurduk. Çadır eylemimizin birinci günündeyiz. Kar, kış, yağmur, çamur demeden çadır eylemimiz sonuç alınana kadar sürecek” dedi.BES-Meclis2

Mağdur olan çalışanları görmeyenleri, günü geldiğinde kimsenin görmeyeceklerini söyleyen Arpalıklı, eylemlerinin her gün artarak devam edeceğini kaydetti.

YALINKAYA

BES Genel Sekreteri Mustafa Yalınkaya ise, Lefkoşa Belediyesi önünde kurdukları çadırın, aradan bir buçuk yıl geçmeden Karpaz yarımadasının sesini duyurma adına tekrar direniş kalesi olarak kurulduğunu ve çözüm bulunana kadar da eylemin devam edeceğini kaydetti.

Ülkede, belediyelerin göz göre göre batırıldığını kaydeden eden Yalınkaya, “Bu belediyeler batmadı. Bu belediyeler bu siyasilerin basiretsizliği yüzünden battı. Burada belediyeler üzerinden siyasi rantlar elde edildi” şeklinde konuştu.

Devletin sorumluluğu altında olan belediyelerin denetlenmediğine dikkat çeken Yalınkaya, Erenköy Belediyesi’nin yanısıra diğer 27 belediyenin durumunun da her geçen gün geriye gittiğini kaydetti.

“Bu işin şakası yoktur. Siyasiler sorunu çözmek zorundadır. Biz bugün Karpaz yarımadasının sesi olmuş olabiliriz ama sadece ordaki emekçinin sesi değiliz. Bu direniş aslında Kıbrıs Türk halkının, getirilmek istendiği noktaya itiraz direnişidir” ifadelerini kullanan Yalınkaya, eylemin artarak büyüyeceğini ve diğer sivil örgütleriyle üretici kesimlerin de bu sese kulak vermesi gerektiğini belirtti.

Çalışanların ekmeğini keserek, belediyeyi yüzdürecekleri iddialarında bulunanların aslında Kıbrıs Türk toplumuna dayatma yapmaya başlattıklarını belirten Yalınkaya sözlerini şöyle tamamladı:

“Göreceksizin ilerleyen günlerde toplumun bütün kesimlerine bu dayatma yapılacaktır. Bizi yönetenler dayatıyor bunu topluma. Bizim itirazımız bunlaradır. Herkes haddini bilecek ve bu sorunu çözecek. Bu sorun çözülene kadar da bu çadır burada durmaya devam edecek.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir