ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ BİR-SEN: Teşeron işçi sayısı yakında personel sayısını geçecek!

DAÜ BİR-SEN: Teşeron işçi sayısı yakında personel sayısını geçecek!

DAU-BIR-SENDoğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN) DAÜ’de yaşanan teşeron işçi sorunu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Sendika lokalinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan DAÜ-BİR-SEN Eş Başkanları Buğu Sümen Çohar ile Tuncay Mizan, DAÜ’deki taşeron işçilerin hastalık ve yıllık izinlerini kullanamadıklarını, sigorta yatırımlarının ise eksik yapıldığın altını çizerek, şuan 330 olan taşeron işçi sayısının kısa zamanda DAÜ’nün 500 civarındaki personel sayısını geçeceğini ve bu gidişle tüm personelin taşeronlaştırılacağına dikkat çekti. Basın toplantısında okunan açıklama şöyle:

“Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) kanayan yarası haline gelen taşeron işçilerin yaşamakta olduğu sorunlar derinleşerek devam etmektedir. Eski rektör Abdullah Öztoprak döneminde, DAÜ çalışanlarının sendikasızlaştırılması ve güvencesiz olarak çalıştırılması amacıyla, sistemli bir şekilde yaygınlaştırılan taşeron işçi istihdamı, ne yazık ki, bugün de artarak sürmektedir. Yılın son günlerine girerken DAÜ’de çalışan taşeron işçi sayısı 330’a ulaşmıştır. Başlangıçta temizlik işçileri, güvenlik personeli derken üniversite artık idari çalışanlar dahil tüm istihdamını bu yolla yapmaktadır. Bu gidişle çok yakında taşeron personel sayısı üniversite personeli sayısını geçecektir.

Her türlü güvenceden ve sosyal haktan yoksun olarak çalıştırılan taşeron işçiler en temel yasal hakları olan izin haklarını bile kullanamamaktadır. Maaşlarının ne olduğunu bilmeyen, sigorta yatırımları doğru dürüst yapılmayan, her fırsatta yaratılan bahanelerle maaşlarından kesinti yapılan, hiçbir resmi tatil gününde ücret almayan, hatta hasta olmaya dahi hakkı olmayan işçiler en ufak bir hak arama girişiminde taşeron patronlarının tehditleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Kısaca, ülkenin bir devlet kurumunda işçiler, devletin yasalarını hiçe sayan taşeron patronları tarafından köle gibi çalıştırılmakta, kurumun yöneticileri de bu azgın sömürüye göz yummakta, çanak tutmakta, bunun için patronlarla işbirliği yapmaktadırlar.

Bu durumdan taşeron patronları çok memnundur çünkü oturdukları yerde, hiçbir iş yapmadan her ay en az 100 bin TL’yi cebe indirmektdirler. Devletin üniversiteye atadığı Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) başkan ve üyeleri çok memnundur çünkü bu durumu siyasi yandaşlarına çıkar sağlamak için kullanmaktadırlar. Diledikleri yakınlarını sınavsız, münhalsiz işe almakta partizanca istihdamlarla siyasi çıkar elde etmektedirler. Rektörlük çok memnundur çünkü ucuz iş gücü kullanmakta, güvencesiz ve sendikasız, köle gibi insan çalıştırmaktadır.

Hatırlanacağı üzere, 11 Aralık Cuma günü DAÜ’de, sendikamızın öncülüğünde, 100 kadar taşeron işçinin katılımıyla bir protesto eylemi gerçekleştirilmişti. Eylemde üniversite yönetimi protesto edilmiş ve bu sisteme son verilmesi, işçilerin insanca koşullarda, yasalara uygun olarak çalıştırılması talep edilmişti. Konu hakkında sendikamızın ve Çalışma Bakanlığının da taraf olacağı görüşmelere başlanması ve soruna bu yolla çözüm aranması beklenirken DAÜ yönetiminin, bu konuda tek yanlı kararlarla yeni oldu-bittiler yaratmaya çalıştığı duyumunu almış bulunuyoruz. Edindiğimiz bilgiye göre yönetim, sanki hiçbir sorun yokmuş gibi, taşeron şirketlerden birinin sözleşmesini bir yıl daha uzatmaya, diğer şirket için de yeniden ihaleye çıkmaya karar vermiştir. Sözü uzatmadan hemen söyleyelim. Taşeron işçileriyle ilgili sorunların çözümü konusunda sendikamızın taraf olmadığı hiçbir sonucu kabul etmeyeceğiz. Hiçbir oldu bittiye boyun eğmeyeceğiz. Sözleşmeleri uzatmak, DAÜ’de iş barışı istemiyoruz demektir. Yönetimin tavrı bu ise, yaşanacaklardan da VYK ve Rektörlük sorumlu olacaktır. Herkes iyi bilmelidir ki DAÜ’de bu kölelik sisteminin devamına izin vermeyeceğiz. Cuma günkü eylem sadece bir başlangıçtı. Bu mücadele büyüyecek, güçlenecek ve bu köle pazarları dağıtılıncaya kadar devam edecektir.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir